• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czechom niespieszno do euro

Czechom niespieszno do euro
Foto: TVN24 Foto: Prażanie jeszcze długo będą płacić koronami

Czechy nie będą w stanie przyjąć euro w 2012 r. - ocenił premier Czech Mirek Topolanek. Prezes czeskiej rady ministrów uważa, że jego kraj nie zdoła wypełnić kryteriów konwergencji.

Aby przystąpić do Unii Gospodarczej i Walutowej w 2012 roku, Czesi muszą wypełnić kryteria z Maastricht w przyszłym roku. Zdaniem Topolanka nie będzie to możliwe bez zreformowania czeskiego systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej. A na to już za późno.

Szef czeskiego banku centralnego Mojmir Hampl również ocenił, w wywiadzie dla dziennika "Hospodarske Noviny", że czeska gospodarka nie jest gotowa na wejście do strefy euro, a szybkie wprowadzenie wspólnej waluty może spowodować wzrost inflacji. Hampl stwierdził, że gdyby nawet teraz Czechy spełniały kryteria z Maastricht, niezbędne do wprowadzenia euro, to on nie rekomendowałby wejścia do strefy euro.

Kryteria konwergencji (kryteria z Maastricht) to warunki, jakie musi spełnić kraj, aby wejść do strefy euro. W kraju ubiegającym się o przyjęcie do unii gospodarczo-walutowej inflacja nie może być wyższa niż średnia inflacja trzech państw o najniższym jej wskaźniku w UE + 1,5 punktu procentowego. Ponadto średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie może być wyższa niż 2 punkty procentowe od poziomu wyznaczonego przez średni poziom odpowiednich stóp procentowych w trzech krajach o najniższej stopie inflacji w Unii Europejskiej. Kraj musi także notować stabilny kurs walutowy w ciągu dwóch lat poprzedzających akcesję, jego deficyt budżetowy mierzony w roku poprzedzającym akcesję nie może przekroczyć 3 proc. PKB, a dług publiczny 60 proc. PKB.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane