• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Czarny Jastrząb" w wersji tureckiej

"Czarny Jastrząb" w wersji tureckiej
Foto: US Air Force Foto: Helikopter S-70 (w barwach amerykańskich) - to z tego modelu wywodzić się ma konstrukcja modelu T-70 i projekt dla tureckiej armii

Amerykańska firma Sikorsky wygrała przetarg na wspólną produkcję helikopterów dla armii tureckiej wartości 2,4 miliardów euro - donosi agencja informacyjna Anatolia, powołując się na tureckich urzędników. Konkurentem Amerykanów w przetargu była włoska firma AugustaWestland.

10-letni projekt zakłada produkcję ponad stu maszyn ogólnego przeznaczenia - powiedział minister obrony Turcji Vecdi Gönül. Ankara będzie też miała prawo eksportu wytwarzanych maszyn do innych krajów i minister liczy, że produkcja mogłaby sięgnąć 600 sztuk w ciągu 20 lat.

We współpracy z turecką firmą TUSAS Sikorsky ma zaprojektować i uruchomić produkcję specjalnego, 10-tonowego modelu, zdolnego do przewożenia 18 żołnierzy - zapowiedział minister. Obie strony zakładają, że produkcja powinna ruszyć w dwa lata po podpisaniu kontraktu. Większość części, w tym kadłub, silnik, awionika i śmigła ma być wytwarzana w Turcji.

Maszyna o oznaczeniu T-70 ma być rozwojową wersją popularnej maszyny S-70, znanej pod nazwą Black Hawk (wytwarzanej także w Polsce). Ma też wykorzystywać elementy innych maszyn firmy Sikorsky - podaje agencja Anatolia.

Turecka armia, prowadząca od 1984 roku krwawe walki przeciwko z kurdyjskimi rebeliantami na południowym wschodzie kraju, posiada obecnie ponad 100 śmigłowców - podała Anatolia. 50 z tych maszyn to właśnie maszyny Black Hawk produkcji amerykańskiej.

Turcja w ostatnich latach zwiększyła wysiłki na rzecz rozwoju własnego przemysłu obronnego i zmniejszenia uzależnienia armii od zagranicznych zamówień. W 2008 r. ruszył podobny projekt z włoską firmą AgustaWestland, przewidujący produkcję do 91 śmigłowców szturmowych o wartości ok. 3 miliardów dolarów dolarów.

W ostatnim przetargu startowała także AgustaWestland, oferując modyfikację swej maszyny AW149, jednak jej oferta nie została wybrana.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane