• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

"Czarnego złota" poszukamy w Danii

"Czarnego złota" poszukamy w Danii
Foto: sxc.hu Foto: PGNiG będzie wiercić w Danii

W połowie września Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie w Danii prace poszukiwawcze złóż węglowodorów, głównie ropy naftowej. "Czarnego złota" spółka szukać będzie w południowej części Półwyspu Jutlandzkiego, w pobliżu granicy z Niemcami.

Wykonawcą prac i badań sejsmicznych będzie Geofizyka Toruń. Kontrakt w tej sprawie spółki podpisały w piątek. Rozpoczęcie robót zaplanowano na 15 września, a ich realizacja zajmie prawdopodobnie 1,5 miesiąca. Wartość kontraktu PGNiG szacuje na 16,2 - 18,7 mln zł. 20 proc. kosztów ma pokryć duński partner, państwowa firma North Sea Partner (Nordsofonden).

"W opinii specjalistów, koncesja w Danii daje szansę na odkrycie złóż ropy naftowej w utworach dolomitu głównego podobnego do tego, w którym znajdują się złoża w rejonie gorzowskim i pomorskim" - podała spółka w komunikacie.

Jeden basen

Duńskie złoża wpisują się w mapę podobnych złóż, jakie PGNiG ma w Niemczech (13 złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, m.in. w Grimmem i Reinkenhagen) oraz dalej na wschód w Polsce m.in. w Wysokiej Kamieńskiej, Kamieniu Pomorskim i Maszewie.

"Na przeciwległym, południowym brzegu tego basenu znajdują się złoża rejonu gorzowskiego, a dalej na zachód liczne złoża niemieckie i holenderskie" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Waldemar Wójcik.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie eksploatować duńskie złoża na podstawie koncesji poszukiwawczo-wydobywczej, w której ma 80 proc. udziałów. Pierwsze 40 proc. udziałów w duńskiej koncesji spółka odkupiła od firmy Willumsen Exploration Consultants ApS w grudniu 2007 roku. Kolejne 40 proc. od Odin Energy A/S. Obecnie PGNiG pełni funkcję operatora tej koncesji. Pozostałe 20 proc. udziałów w koncesji posiada North Sea Partner.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane