• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czarna lista polskich dróg

Czarna lista polskich dróg
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Grożą nam duże opóźnienia w budowie szybkich dróg

Polska może mieć problem z szybką budową dróg i autostrad. Ekolodzy zarzucili bowiem wykonawcom i projektantom liczne niezgodności z unijnymi przepisami o ochronie środowiska naturalnego.

Chodzi o szybkie drogi, które albo są już budowane, albo znajdują się w zaawansowanej fazie projektu. Listę niebezpiecznych ekologicznie inwestycji stworzyła ekologiczna organizacja Bankwatch Network, z której opiniami liczy się Komisja Europejska. Wiele innych inwestycji znalazło się także pod lupą samej Brukseli. Grożą im opóźnienia i wzrost kosztów budowy powiększony o ekologiczne modyfikacje.

A1 na szlaku wilków

Jedną z zagrożonych inwestycji jest trasa A 1 Nowe Marzy-Toruń, którą za kilkanaście dni zacznie budować Gdańsk Transport Company. - W tym obszarze przebiegają szlaki migracyjne wilków i innych dużych ssaków, więc konieczne są zmiany w projekcie i umieszczenie w nim dodatkowych przejść dla zwierząt - uważa Robert Cyglicki z Bankwatch Network, odpowiadający za część drogową raportu.

Nowe przejścia znacznie podniosą koszty budowy - dla małych zwierząt wynoszą kilkaset tysięcy euro, dla dużych nawet kilkadziesiąt milionów - podaje "Puls Biznesu". Jest to jednak ważne, jeśli polskie drogi mają trzymać wysokie standardy, także ekologiczne.

Kręte autostrady

Także inny odcinek A1 (Toruń - Stryków) trafił na ekologiczne przeszkody.
- Inwestor ma uzupełnić dokumentację o dodatkowe informacje dotyczące analizy wariantów przebiegu trasy w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000. Chodzi o obszary ochrony ptaków - tłumaczy w "Pulsie Biznesu" Elżbieta Strucka, rzecznik Ministerstwa Środowiska. W efekcie autostrada pobiegnie... wężykiem.

Bankwatch Network, w której działają przedstawiciele 12 krajów z naszego regionu, ma także zastrzeżenia dotyczące budowy trasy S3 Szczecin - Gorzów Wielkopolski. - Komisja kwestionuje analizę środowiskową drogowej dyrekcji, w której nie dość jednoznacznie udowodniono, że wybrany przebieg jest optymalny.

sm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane