• rozwiń
    • WIG20 2207.78 -0.20%
    • WIG30 2496.83 -0.13%
    • WIG 57938.38 -0.08%
    • sWIG80 11411.33 -0.37%
    • mWIG40 3666.84 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:35

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Cypr dostał 2 mld euro, teraz kolej na Grecję

Cypr dostał 2 mld euro, teraz kolej na Grecję
Foto: sxc.hu Foto: Wkrótce kolejną transzę wsparcia ma też otrzymać Grecja

Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę pomocy finansowej w wysokości 2 mld euro - poinformowała wieczorem Eurogrupa. Wkrótce kolejną transzę wsparcia ma też otrzymać Grecja.

"Eurogrupa z zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady Dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (fundusz ratunkowy euro - red.) o zatwierdzeniu pierwszej transzy finansowego wsparcia dla Cypru w wysokości 3 mld euro (...). Pierwsza wypłata w ramach pierwszej transzy, na kwotę 2 mld euro, została przekazana dzisiaj" - czytamy w komunikacie.

A jak w Grecji?

Eurogrupa odniosła się też do sytuacji w Grecji. Jak podkreślono, kraj ten poczynił znaczne postępy w realizacji reform fiskalnych i strukturalnych. Przypomniano, że dzięki wysiłkom Grecji na rzecz reform możliwe było wypłacanie 3 maja pomocy w wysokości 2,8 mld euro. Wskazano m.in. na reformę systemu podatkowego, która umożliwi zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

W najbliższym czasie do Grecji ma trafić następna wypłata pomocy finansowej - 7,2 mld euro. Pierwsza transza tej wypłaty - 4,3 mld euro - ma być zaakceptowana przez Radę Dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w najbliższych dniach, a druga część w czerwcu.

Akceptacja rządu

30 kwietnia niewielką większością 29 do 27 głosów parlament Cypru zatwierdził przyjęcie programu pomocowego ratującego kraj przed bankructwem. Wiąże się on z rozległą restrukturyzacją sektora bankowego i stratami właścicieli wkładów.

Rząd ostrzegł wcześniej, że bez wsparcia z zewnątrz środki budżetowe niebawem całkowicie się wyczerpią. Decyzja parlamentu otwiera drogę do wypłacenia w maju przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pierwszych dwóch transz pomocy, wynoszącej łącznie 10 mld euro.

Zgodnie z przyjętymi przez Cypr warunkami, musi on również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych. Niektóre z nich, w tym nowy podatek od nieruchomości i redukcja płac pracowników państwowych, zostały uchwalone przez parlament we wtorek przed południem, jeszcze zanim głosował on nad całym programem.

Pogrążona od sześciu lat w recesji Grecja jest finansowo zależna od pakietu pomocowego UE i MFW. Lwią część funduszy na ratowanie Grecji dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc Ateny zobowiązały się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków. Reformy są bardzo dotkliwe dla Greków, a bezrobocie sięga 27 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane