• rozwiń

Coraz więcej zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym

Coraz więcej zatrudnionych w przemyśle motoryzacyjnym
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej Polaków pracuje w motoryzacji

Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce przekroczyło w połowie tego roku 188,5 tys. osób. Branża zatrudnia już około 4,2 proc. wszystkich zatrudnionych w polskim przemyśle - wynika z analiz Polskiej Izby Motoryzacji.

Siła napędową przemysłu motoryzacyjnego w Polsce są producenci komponentów i części, którzy zatrudniają ponad 4/5 wszystkich osób związanych z tym przemysłem - wyliczają eksperci PIM. Drugą grupę stanowią producenci pojazdów z niespełna 16-proc. udziałem w zatrudnieniu. Trzecią grupą są producenci przyczep i naczep, którzy zatrudniają blisko trzy proc. osób w branży.

Polska Izba Motoryzacji przewiduje, że zatrudnienie w tej branży w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób. Możliwe to będzie m.in. dzięki dalszym inwestycjom (np. uruchomieniu produkcji modelu 500 w fabryce Fiat Auto Poland, modelu Chevrolet Aveo w warszawskim FSO) oraz zwiększeniu produkcji przez pozostałych producentów pojazdów, ale przede wszystkim w wyniku kolejnych inwestycji sektorze pod-dostawczym.

Dotyczy to m.in. inwestycji przewidzianych do realizacji na lata 2007-2009 jak np. AE Group Strzelce Krajeńskie (znajdzie tu zatrudnienie co najmniej 250 osób), Autocam Poland Kamienna Góra (200), Automotive Lighting Sosnowiec (150), Bosch/Denso Wrocław, Bridgestone Stargard Szczeciński (750) Haering Piotrków Tryb. (350) czy Johann A. Krause Polska Gdańsk (300).


Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce zaczęło systematycznie rosnąć od końca 2003 r. Tylko w ostatnich 24 miesiącach zwiększyło się ono o co najmniej 26 tys. nowych miejsc pracy - czytamy w komunikacie PIM.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane