• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57328.19 +0.76%
  • sWIG80 11452.61 -0.32%
  • mWIG40 3666.64 +0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:08

Dostosuj

Coraz więcej wydajemy na sylwestra. W tym roku 9,6 mld złotych

Coraz więcej wydajemy na sylwestra. W tym roku 9,6 mld złotych
Foto: Wikipedia Foto: 876 mln złotych wydamy na alkohol, który wypijemy bawiąc się w sylwestra

9,6 mld złotych wydadzą na sylwestra Polacy. To o pięć procent więcej niż rok temu. Na zabawę, w czasie której przywitamy Nowy Rok, wydamy średnio 655 złotych na gospodarstwo domowe.

Na imprezy sylwestrowe Polacy planują przeznaczyć nieco więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Łącznie wydatki na ten cel wzrosną o 5 proc. do 9,6 mld złotych. - Za wzrost odpowiada przede wszystkim rosnąca popularność wyjazdów noworocznych wśród zamożnych osób. Na wycieczki krajowe wydamy o 29, a zagraniczne aż o 77 proc. więcej - wynika z raportu KPMG.

Wydajemy coraz więcej

- Większość (43 proc.) gospodarstw domowych planuje wydać na sylwestra tyle samo, co w zeszłym roku. Duża grupa (32 proc.) planuje jednak ograniczyć wydatki. Dotyczy to najczęściej najbiedniejszych gospodarstw ze wsi oraz tych ze średniej wielkości miast. Do wzrostu wydatków przyznaje się jedynie 21 proc. gospodarstw, jednak wzrost ten będzie na tyle duży, by zaważyć o wzroście całkowitej sumy sylwestrowych wydatków. Wydatki zwiększą przede wszystkim gospodarstwa zamożne, ale jeszcze nie bogate oraz te z największych miast – mówi Andrzej Bernatek, szef Zespołu Doradców dla Rynków Konsumpcyjnych, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG w Polsce.

Największą część sylwestrowych wydatków wciąż stanowią pieniądze przeznaczone na żywność i napoje bezalkoholowe. Łącznie Polacy przeznaczą na to 43 proc. zakładanej na zabawę kwoty, co łącznie daje aż 4,2 mld złotych. Natomiast zakupy alkoholu pochłoną 876 mln złotych. Gospodarstwa domowe przeznaczą na sylwestra średnio 655 złotych.

Kameralnie, wśród najbliższych

Sylwester powszechnie kojarzy się z hucznymi imprezami i wystawnymi balami. Jednak aż 57 proc. Polaków spędzi ten wieczór na kameralnym spotkaniu, w gronie najbliższych. Z raportu wynika także, że im jesteśmy starsi, tym częściej sylwestra spędzamy w domu. Na bal wybiera się jedynie 7 proc., a za granicę wyjedzie 5 proc. badanych. Do tej ostatniej grupy należą zwłaszcza osoby o wyższych zarobkach.

Raport przygotowany przez KPMG powstał na podstawie badania, które przeprowadzono metodą wywiadu telefonicznego na początku grudnia 2013 rok. Przeprowadzono je na próbie 1015 dorosłych Polaków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane