• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Szkocja. Referendum

Coraz więcej Szkotów chce niepodległości. Będzie rozłam w Zjednoczonym Królestwie?

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Kampania na rzecz niepodległości Szkocji coraz bardziej zyskuje wobec kampanii popierającej utrzymanie Edynburga w Zjednoczonym Królestwie - wynika z dwóch sondaży opublikowanych w niedzielę. Wynik referendum staje się zatem coraz bardziej niepewny.

Jako że sondażownie pokazują prawie równy podział między zwolenników i przeciwników niepodległości Szkocji, wynik wrześniowego referendum w tej sprawie jest coraz bardziej niepewny - wskazuje agencja Reutera.

Będzie rozłam?

Rekordowe 43 proc. respondentów, o 2 pkt proc. więcej niż w maju, popiera kampanię na rzecz niepodległości - wynika z ostatniego badania Panelbase. Przy czym odsetek przeciwników oderwania się Szkocji zmniejszył się o 1 pkt proc. do 46 proc.

W sondażu Panelbase wzięło udział 1060 respondentów. Gdyby pominąć osoby niezdecydowane, poparcie dla zwolenników secesji wzrasta do 48 proc., a przeciwników do 52 proc.

W ostatnim sondażu ICM poparcie dla secesji Szkocji wzrosło o 2 pkt proc. do 36 proc., podczas gdy odsetek tych, którzy ją odrzucają, spadł o 3 pkt proc. do 43 proc.

Dotychczas w żadnym z wielu sondaży zwolennicy wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa nie mieli większości. Aczkolwiek ostatnich pięć z sześciu sondaży pokazało, że różnica między zwolennikami i przeciwnikami secesji zmniejsza się. Sondaż Ipsos-Mori wciąż jednak pokazuje, że zwolennicy dalszej unii Szkocji ze Zjednoczonym Królestwem mają 18 pkt. proc. przewagi.

Referendum po wakacjach

18 września Szkoci mają zdecydować, czy zostają w liczącej 307 lat unii państwowej między Szkocją a Anglią. Jeśli w referendum większość opowie się za niepodległością, 18 miesięcy później - w marcu 2016 r. - Szkocja stanie się samodzielnym państwem.

W razie wygrania referendum przez zwolenników secesji odium za to spadłoby głównie na premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W 2012 roku zgodził się on bowiem na głosowanie w przewidywaniu, że jego wynik potwierdzi status quo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane