• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Coraz więcej Polaków z walutową ratą w ręku

Coraz więcej Polaków z walutową ratą w ręku
Foto: TVN24 Foto: Przy bankowym okienku rośnie kolejka spłacających kredyt

- Polacy korzystają jednak z ustawy antyspreadowej - wynika z ankiety, którą "Rzeczpospolita" przeprowadziła w polskich bankach. Miesiąc od wejścia w życie przepisów, które umożliwiają bez dodatkowych kosztów spłacać raty kredytów bezpośrednio w walucie, w której się go zaciągnęło, rośnie liczba osób decydujących się na takie rozwiązanie.

– Od wejścia w życie ustawy antyspreadowej, czyli od początku września, obserwujemy wzrost zapytań i wniosków klientów zainteresowanych spłatą kredytu bezpośrednio w walucie. Dzienna liczba wniosków o zmianę waluty spłaty wynosi około 50. Szacujemy, że udział kredytów spłacanych bezpośrednio w walucie wzrośnie do ok. 4 proc. z obecnych 2 proc. – mówi "Rz" Agnieszka Nachyła, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Hipotecznej Kredyt Banku.

Od wejścia w życie ustawy antyspreadowej, czyli od początku września, obserwujemy wzrost zapytań i wniosków klientów zainteresowanych spłatą kredytu bezpośrednio w walucie. Dzienna liczba wniosków o zmianę waluty spłaty wynosi około 50. Szacujemy, że udział kredytów spłacanych bezpośrednio w walucie wzrośnie do ok. czterech proc. z obecnych dwóch proc.

skutki ustawy antyspreadowej

Podobną tendencję obserwują inni.
– Coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. Obecnie jest to już ponad 6 proc. – mówi Kamil Chudzik z Polbanku.

Wygrany kredytobiorca

Obecnie w Polsce mieszkaniowe kredyty walutowe ma 720 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 620 tys., to zobowiązania we frankach szwajcarskich.
Bank udzielając kredytu przelicza go po swojej wewnętrznej cenie kupna danej waluty, a pobierając ratę - po kursie sprzedaży. Różnica między ceną kupna a sprzedaży czyli tzw. spread, zawyża zwykle koszty obsługi kredytu.

Przepisy, które weszły w życie pod koniec sierpnia, będące wynikiem rekordowych cen frank, umożliwiły jednak kredytobiorcom zadłużonym w walucie obcej spłatę rat kredytowych bezpośrednio daną walutą, zakupioną w dowolnym miejscu, np. w innym banku czy kantorze, bez dodatkowych opłat za aneks czy konto walutowe.

Wcześniej możliwość spłaty kredytu bez przeliczania na złote zapewniała rekomendacja nadzoru finansowego. Jednak opłata za aneks do umowy wynosiła średnio od 100 do 500 zł i dla wielu osób była to bariera.

"Rz" zauważa jeszcze efekt ustawy - spadek spreadów w bankach, w których były one najwyższe na rynku. W Getin Banku jeszcze w sierpniu wynosił on 12,2 proc., a teraz 6,5 proc. Natomiast w Deutsche Banku PBC z 9,1 spadł do 7,8 proc.

mkg/ ola/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane