• rozwiń
  • WIG20 2219.60 -0.46%
  • WIG30 2521.42 -0.40%
  • WIG 58619.83 -0.39%
  • sWIG80 11606.72 +0.01%
  • mWIG40 3790.38 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:48

Dostosuj

Coraz więcej nacjonalistów i bezrobotnych. To niepokoi światowych przywódców przed Davos

Coraz więcej nacjonalistów i bezrobotnych. To niepokoi światowych przywódców przed Davos
Foto: sxc.hu Foto: Wzrost nierówności i bezrobocie to główne wyzwania, na jakie wskazują dziś światowi przywódcy

Raport opublikowany przed Światowym Forum Ekonomicznym, które odbędzie się w styczniu w Davos, stwierdza, że "wzrost nierówności i bezrobocie to główne wyzwania, na jakie wskazują dziś światowi przywódcy".

Obok tych problemów, związanych bezpośrednio ze stanem gospodarki, na liście dziesięciu głównych kwestii do rozwiązania w 2015 roku znalazły się napięcia geopolityczne.

Kwestia najważniejsza

Raport wskazuje na te napięcia jako jedną z najważniejszych kwestii, którymi będą się musieli zająć przywódcy polityczni, przedstawiciele korporacji i społeczeństw, którzy jak co roku wezmą udział w czterodniowych debatach w Davos.

Napięcia geopolityczne znalazły się na czwartym miejscu na liście problemów, które będą dyskutowane w szwajcarskim kurorcie.

Problem braku wyraźnego światowego przywództwa - na trzecim (w ubiegłym roku był na siódmym miejscu).

"Kryzys światowego przywództwa to tendencja, która wpływa na wszystkie inne problemy do rozwiązania. Ryzyko polega na tym, że zamiast współpracować w celu wspólnego podejmowania wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi, kraje oraz ich przywódcy będą poszukiwali wyjścia z sytuacji w izolacjonizmie, nacjonalistycznej retoryce i cofaniu się do dawnych nawyków" - podkreślają analitycy, którzy sporządzili raport.

Rosja kontra Stany Zjednoczone

Rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi to obok konfliktów w Syrii i Afryce Północnej główne problemy, które niepokoją światowych przywódców.

Sondaże przeprowadzone przez twórców raportu wśród 1,8 tys. uczestników Forum w Davos wskazują, że szczególnym przedmiotem ich zaniepokojenia jest pogłębiające się napięcie w stosunkach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, a także krajami Unii Europejskiej oraz narastanie nacjonalizmów.

Jednak bardziej lub na równi z rozpadem stosunków między Unią Europejską a Rosją niepokoi światowe elity gospodarcze, polityczne oraz intelektualne nierozwiązywalny problem bezrobocia wśród młodzieży.

W Ameryce Północnej jako najcięższe problemy widziane są nierówności w dziedzinie dochodów, zmiany geopolityczne i przystosowywanie się do zmian klimatycznych.

Na czele zmartwień, które spędzają sen z powiek przywódcom państw Ameryki Łacińskiej, jest korupcja, słabość systemów edukacyjnych i nierówności.

Problemy niepokojące liderów azjatyckich to następstwa reform strukturalnych w gospodarce i skutki urbanizacji.

W skali światowej obserwuje się, że wielkiego znaczenia nabrały problemy środowiska naturalnego, wzrost zanieczyszczenia atmosfery, narastanie ekstremalnych zjawisk klimatycznych i brak wody. Znajdują się one odpowiednio na szóstym, siódmym i dziewiątym miejscu na liście sporządzonej przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane