• rozwiń

Coraz więcej mięsa wyjeżdża do Rosji

Coraz więcej mięsa wyjeżdża do Rosji
Foto: TVN24.pl Foto: Kolejne firmy otrzymały pozwolenie na eksport mięsa do Rosji

Kolejne 29 polskich przedsiębiorstw otrzymało zgodę na eksport mięsa i jego przetworów do Rosji - poinformował rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny.

Rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko poinformował, że zgoda została wydana w czwartek.

Zgodnie z tym - jak podała agencja ITAR-TASS - prawo do eksportu produktów mięsnych do Rosji ma łącznie 65 polskich przedsiębiorstw. Mogą one wysyłać do Federacji Rosyjskiej m.in. wołowinę, wieprzowinę, mięso drobiowe, mleko i produkty mleczne.

Rosja wprowadziła embargo na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r., zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Prowadzone dwustronne rozmowy nie przynosiły rezultatu. Polska w sprawę zaangażowała Unię Europejską, blokując m.in. rozmowy Bruksela-Moskwa o partnerstwie handlowym.

Przełom nastąpił po zmianie rządu w Polsce. 19 grudnia w Swietłogorsku w obwodzie kaliningradzkim służby weterynaryjne obu krajów podpisały memorandum o uchyleniu ograniczeń importu polskiego mięsa do Rosji.


bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane