• rozwiń

Coraz mniej czasu na wybranie OFE

Coraz mniej czasu na wybranie OFE
Foto: TVN24 Foto: Na samodzielne wybranie funduszu zostało półtora miesiąca

Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1968 roku, zacząłeś pracę na etacie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i nie wybrałeś funduszu emerytalnego - zrób to. Najbliższe losowanie przydziału do OFE dla osób, które same nie wybrały funduszu, odbędzie się 31 stycznia 2008 roku.

Obowiązek zapisania się do otwartego funduszu emerytalnego nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku wyboru OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. W grudniu ZUS wyśle 282 tys. 672 listy z przypomnieniem.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE dla osób, które nie chcą być przydzielone w losowaniu to 10 stycznia) i w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

W losowaniu 31 stycznia uczestniczyć będą cztery otwarte fundusze emerytalne: AIG, Generali, Pekao i Polsat. Do każdego trafi równa liczba osób.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również ZUS prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.

W poprzednim, lipcowym losowaniu, przydział do OFE otrzymało 131,6 tys. osób.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane