• rozwiń
  • WIG20 2204.47 +0.54%
  • WIG30 2505.29 +0.51%
  • WIG 58272.97 +0.50%
  • sWIG80 11649.10 +0.61%
  • mWIG40 3811.56 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:39

Dostosuj

Coraz mniej bankructw w Polsce

Coraz mniej bankructw w Polsce
Foto: TVN24 Foto: Polskie firmy w 2008 roku radziły sobie całkiem nieźle

W ciągu jedenastu miesięcy 2008 roku w polskiej gospodarce zanotowano 364 upadłości firm, to aż o 15,3 proc. mniej niż przed rokiem. Ale już w przyszłym roku bankructw będzie znacznie więcej - prognozują eksperci.

W całym 2008 roku liczba upadłości może nieznacznie przekroczyć 400 - poinformowała spółka Coface zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami. "Nadal utrzymuje się trend spadkowy, obserwowany w Polsce od 2003 roku, jednak tempo spadku z roku na rok zmniejsza się" - napisano w komunikacie.

Coface, w związku ze spowolnieniem gospodarczym, prognozuje koniec kilkuletniego trendu spadkowego ilości upadłości i wzrost ich liczby w 2009 roku. "W wielu sektorach spadek liczby zamówień spowodowany zmniejszonym popytem zewnętrznym lub odczuwanym już pogorszeniem koniunktury w branży na rynku krajowym, wpływa na spadek poziomu sprzedaży, ograniczenie produkcji i zaburzenie współpracy z kooperantami" - napisano w komunikacie.

"Pogarszająca się dyscyplina płatnicza powoduje nasilanie się zatorów płatniczych w łańcuchu dostawców i odbiorców. A to z kolei wpływa na problemy przedsiębiorstw z płynnością, co staje się główną przyczyną upadłości" - twierdzą eksperci.

Najgorzej w budownictwie

Coface informuje, że najwięcej bankructw stale ma miejsce w budownictwie i sprzedaży hurtowej.

"Znamienny jest wzrost liczby upadłości wśród firm działających w branży budowlanej. Sektor ten cieszył się w ostatnich latach bardzo dobrą koniunkturą, sprzyjającą rozwojowi firm i zmniejszaniu ryzyka operacyjnego. Ten okres mamy jednak już za sobą" - głosi komunikat.

Nadal najwięcej upadających firm to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na które przypada 63 proc. wszystkich upadłości.

Coface jest spółką, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, ubezpieczaniem należności, faktoringiem oraz oferuje usługi informacyjne dla biznesu.

bgr/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane