• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Coraz częściej wybieramy "dziurę w ziemi"

Coraz częściej wybieramy "dziurę w ziemi"
Foto: TVN24 Foto: Polacy częściej kupują "dziurę w ziemi"

Ponad czterech na pięciu nabywców, którzy wybrali mieszkanie od dewelopera kupiło je przed oddaniem go do użytkowania - wynika z badań Home Broker. Do podejmowania ryzyka skłania niższa cena i szeroki wybór lokali na wstępnych etapach budowy.

Jak wynika z analizy Home Broker, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, 28 proc. osób kupiło mieszkania na etapie zerowym, czyli jeszcze przed rozpoczęciem budowy. To wzrost o 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku i o 11 proc. w stosunku do 2010 roku. Zdaniem analityków Home Broker taki wzrost wynika z niższej ceny i większej oferty mieszkań na tym etapie.

W Warszawie, Trójmieście i Krakowie nawet co trzecie mieszkanie deweloperskie sprzedane było na etapie "dziury w ziemi".

Z kolei w Poznaniu i Wrocławiu kupujący są mniej skłonni do ryzyka. Z raportu Home Broker wynika, że w Poznaniu 18 proc. a we Wrocławiu 21 proc. zakupów na rynku pierwotnym dotyczyło mieszkań w początkowym etapie budowy. W Poznaniu miał jednak miejsce szczególnie dynamiczny wzrost pod tym względem - jeszcze rok temu udział mieszkań sprzedanych na wstępnym etapie budowy był prawie dwukrotnie mniejszy niż dziś.

Gotowe mieszkania mniej popularne

Mniejszą popularnością cieszą się natomiast w całym kraju mieszkania w inwestycjach ukończonych. Udział mieszkań sprzedanych na tym etapie robót spadł z 42 proc. w 2010 roku do 17 proc. obecnie. Decydując się na lokal już gotowy zazwyczaj można wybierać z niewielkiej puli pozostałych do sprzedania mieszkań.

Obecnie najchętniej wybierane są mieszkania na drugim etapie budowy, a więc od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego z elewacją (34 proc.). Lokale na etapie trzecim (od stanu surowego zamkniętego z elewacją do oddania do użytkowania) wybiera co piąty nabywca.

km//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane