• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Coraz bliżej kompromisu ws. mostu energetycznego

Coraz bliżej kompromisu ws. mostu energetycznego
Foto: TVN24 Foto: Coraz bliżej porozumienia ws. mostu energetycznego?

Polska i Litwa powinny w listopadzie podpisać porozumienia o współpracy dotyczącej połączenia systemów energetycznych tzw. mostem energetycznym oraz budowy elektrowni atomowej w Ignalinie. - Obie strony są bliskie kompromisu - poinformował premier Litwy Gedyminas Kirkilas.

Pierwotnie do podpisania umowy w sprawie budowy mostu miało dojść podczas ubiegłotygodniowego szczytu energetycznego w Wilnie. Na przeszkodzie stanęło stanowisko Warszawy, domagającej się 1-1,2 tys. MW mocy z nowej Ignaliny. Kirkilas utrzymuje jednak, że Wilno jak na razie nie może zagwarantować Polsce wymaganej mocy, gdyż nieokreślona jest jeszcze ostateczna moc elektrowni. Ponadto zgodę wyrazić muszą też Łotwa i Estonia, również uczestniczące w atomowym projekcie. Mimo to litewski premier zapewnia, że obie strony są już blisko kompromisu.

Most energetyczny z litewskiego miasta Alitus do polskiego Ełku ma powstać do 2012 roku. Kilka tygodni temu polski minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział, że jeśli Polska nie otrzyma 1000-1200 megawatów mocy z nowo odbudowanej elektrowni w Ignalinie, to projekt tzw. mostu energetycznego między Polską a Litwą opóźni się. Jak wyjaśnił, zaproponowane przez Polskę 1000-1200 megawatów mocy potrzebne nam jest na rynek wewnętrzny. Ta wypowiedź zaniepokoiła Litwinów, którzy odebrali to jako próbę wycofania się Polski ze wspólnego frontu energetycznego. Liczyli na podpisanie porozumienia podczas wileńskiego szczytu. Kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie z reaktorem typu czarnobylskiego; do tego zobowiązał się litewski rząd, wchodząc do UE. W szczycie energetycznym w Wilnie brali udział prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane