• rozwiń

Coraz bliżej gwarancji dla depozytów

Coraz bliżej gwarancji dla depozytów
Foto: TVN24 Foto: TAK Senatu dla wyższych gwarancji depozytów

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Na jej mocy gwarancje dla depozytów bankowych mają zostać zwiększone do równowartości 50 tys. euro.

Ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zmienił w ubiegłym tygodniu Sejm. Zgodnie z nowelizacją, gwarancje dla depozytów bankowych zostaną nie tylko zwiększone do 50 tys. euro (około 178 tys. zł), ale także będą gwarantowane w stu procentach.

Gwarancje mają dotyczyć jednej osoby i depozytów w jednym banku. Przykładowo, jeżeli ktoś miałaby lokaty lub ROR-y w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie otrzymałaby gwarancje na kwotę 500 tys. euro.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, depozyty zgromadzone w bankach działających w Polsce gwarantowane są przez BFG. Obecnie kwota depozytu nieprzekraczająca równowartość 1 tys. euro jest gwarantowana w całości. Natomiast w przypadku depozytów wyższych niż tysiąc euro, kwota w przedziale od tysiąca do 22,5 tys. euro gwarantowana jest w 90 proc.

Teraz nowelizacja ustawy będzie przekazana do podpisu prezydentowi. Lech Kaczyński zapowiedział w zeszłym tygodniu, że "nie będzie robił problemów" z jej podpisaniem.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane