• rozwiń

Co zrobią z rosnącą inflacją?

Co zrobią z rosnącą inflacją?
Foto: TVN24 Foto: RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie

Twardy orzech do zgryzienia dla Rady Polityki Pieniężnej. Dziś Rada rozpoczyna swoje lipcowe posiedzenie. Musi się zmierzyć nie tylko z rosnącą inflacją, ale też z coraz wyraźniejszymi sygnałami spowolnienia gospodarczego.

Opublikowany właśnie raport NBP stwierdza, że druga połowa tego roku będzie gorsza dla polskich przedsiębiorców niż pierwsze 6 miesięcy. Gorsze są prognozy dotyczące popytu i produkcji, a także zatrudnienia i wzrostu płac.

Pozytywnym sygnałem jest utrzymująca się wysoka aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw. Eksporterzy, w których uderza mocny złoty, chętniej będą zwalniać, niż zatrudniać nowych pracowników - stwierdzają ekonomiści NBP. Od początku roku złoty umocnił się o ponad 11 procent wobec euro.

Badania koniunktury NBP pokazują też, że większość ankietowanych przedsiębiorców spodziewa się w najbliższych miesiącach kolejnych podwyżek stóp procentowych. Takie przekonanie ma aż 71 procent ankietowanych przedsiębiorców.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane