• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Co ze składką rentową? Rząd przemyśli

Co ze składką rentową? Rząd przemyśli
Foto: PAP Foto: Premier Donald Tusk

Rząd będzie się jeszcze zastanawiał, czy nie podnieść składki rentowej, a premier taki krok uważa za ostateczność. - Decyzję w sprawie podwyższenia składki rentowej trzeba dokładnie przemyśleć - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Szef rządu zapewnił, że jeżeli nie będzie bezwzględnej potrzeby, to on nie będzie rekomendował takiego rozwiązania.

- Trzeba się sto razy zastanowić, zanim taką decyzję się podejmie - powiedział premier, odnosząc się do piątkowej informacji "Rzeczpospolitej". Gazeta napisała, że w przyszłym roku pracodawcy mogą płacić za pracowników większą składkę rentową.

"To jednak obciążenie"

Od 1 stycznia 2008 roku składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 6 proc. Z tego 4,5 proc. płaci pracodawca, a 1,5 proc. potrącane jest z wynagrodzenia pracownika.

- Debata w sprawie kolejnych kroków dotyczących finansów publicznych czy na przykład zwiększania daniny (...) nawet jak by było to tylko po stronie pracodawców, to jednak jest zwiększone obciążenie - powiedział Tusk.

Będzie dyskusja "przy otwartej kurtynie"

Szef rządu zapewnił, że dyskusja na temat wysokości składki rentowej będzie prowadzona "przy otwartej kurtynie". Poinformował, że finansom publicznym, w tym sprawom rent, będzie poświęcone jedno z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów.

- W tej całej palecie podpowiedzi, co zrobić, żeby Polska była mniej zadłużona, to jest jedna z propozycji, ale jak każde podwyższenie daniny, ostatnia z tych, które warto rozpatrzeć, tzn. warta rozpatrzenia, ale ostatnia - powiedział premier.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w piątek rano w radiowej Trójce, że rząd nie dyskutował dotychczas o podwyższeniu składki rentowej.

- Nie wyobrażam sobie, żeby taka decyzja, jeśli chodzi o przyszły rok, choćby ze względów czysto czasowych, mogła zapaść - dodał.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane