• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Co zdecyduje Fed? "Stopy bez zmian"?

Co zdecyduje Fed? "Stopy bez zmian"?
Foto: sxc.hu Foto: Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych i nie będzie hamować amerykańskiej gospodarki

Fed utrzyma swoje stopy procentowe w przedziale od zera do ćwierć procent co najmniej do końca tego roku - przewidują amerykańscy analitycy. Czy prognozy zaczną się sprawdzać, przekonamy się w środę po 20. czasu polskiego - gdy Fed ogłosi swą wrześniową decyzję.

Analitycy są zdania, że Fed nie będzie spieszyć się z podnoszeniem stóp, bo chociaż w gospodarce widać oznaki ożywienia, to wzrost cen nie jest jeszcze bezpośrednim zagrożeniem.

W sierpniu inflacja bazowa w USA wyniosła 1,4 procent rok do roku i był to najwolniejszy wzrost cen od 2004 roku.

Do kiedy pomoc?

Dlatego też powszechnie oczekuje się, że praktycznie zerowa stopa funduszy federalnych nieprędko pójdzie w górę. W grudniu ubiegłego roku Rezerwa Federalna ścięła stopy procentowe do historycznie niskiego poziomu (0,00-0,25 procent), przez co amerykański bank centralny utracił zdolność do prowadzenia ekspansywnej polityki monetarnej przy pomocy manipulacji ceną pieniądza.

Fed poszedł jednak krok dalej - wytyczył wtedy "nowe standardy" w bankowości centralnej, takie jak skupowanie obligacji skarbowych, papierów dłużnych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi czy pożyczkami dla biznesu.

Oczekuje się, że teraz Fed nie zmieni programu skupu papierów powiązanych z rynkiem hipotecznym, nie podniesie także kwoty jego skupu. Rezerwie Federalnej prawdopodobnie chodzi również o to, by nie kończyć programu gwałtownie i zachwiać w ten sposób wątłą równowagą na rynkach. Analitycy chcą też od Fed szkicu planu wycofywania się z polityki zwiększania płynności w gospodarce oraz sugestii co do warunków, jakie musiałyby zaistnieć, aby polityka monetarna uległa zaostrzeniu.

Niewiadomą pozostaje też kwestia, które kryzysowe programy wsparcia rynków kredytowych zostaną przedłużone na 2010 rok, a które zostaną wygaszone. Ten los zapewne spotka program skupu obligacji skarbowych, który na ostatnim posiedzeniu został przedłużony do października.

ktu/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane