• rozwiń

Co z elektrownią w Ignalinie?

Wspólna inwestycja atomowa w elektrowni w Ignalinie oraz organizacja szczytu energetycznego w Wilnie - to tematy, o których rozmawiali prezydenci Polski i Litwy. Lech Kaczyński i Valdas Adamkus spotkali się w Toruniu.

Projekt w Ignalinie, który ma zbliżyć do siebie systemy energetyczne Litwy, Łotwy, Polski i Estonii nie rozwija się w zapowiadanym tempie ze względu na ustawowe zastrzeżenie, jakie wprowadziła Litwa. Rząd litewski, bez konsultacji z partnerami, zastrzegł bowiem sobie 34 proc. pakiet akcji, podczas, gdy pozostałe kraje miałyby otrzymać po 22 proc. Ze względu na tę właśnie decyzję nikt ostatecznie nie zapowiedział swojego udziału w inwestycji - litewskie media donosiły w sierpniu, że Litwa może prowadzić w tej sprawie zakulisowe rozmowy z rządem Ukrainy.

Rząd litewski zapewniał jednak, że takie rozmowy nie są toczone. Od czasu ostatniego spotkania prezydentów, w sierpniu w Juracie, nie doszło jednak do żadnego przełomu.

Tymczasem trwają przygotowania do konferencji dotyczącej polityki energetycznej, która odbędzie się pod koniec października w Wilnie. Ma on być kontynuacją majowego spotkania prezydentów Polski, Litwy, Azerbejdżanu i Gruzji oraz przedstawiciela Kazachstanu w Krakowie. Kaczyński i Adamkus omówili sprawy związane z przygotowaniem szczytu, a także to, w jakim kierunku powinny iść dalsze decyzje w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

- Przewidywania dla tej konferencji są bardzo dobre - zapewnił w poniedziałek w Toruniu prezydent Litwy Valdas Adamkus. - Staramy się rozszerzyć grono uczestników tej konferencji, w porównaniu z wcześniejszym spotkaniem w Krakowie. Goszcząc w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Georgem Bushem, a także prezydentami Kazachstanu i Turkmenii i mam nadzieję, że uda się nadać temu przedsięwzięciu wymiar europejski - dodał Adamkus.

Wizyta obu głów państw w Toruniu była związana z inauguracją roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w czasie której Valdas Adamkus odebrał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Po krótkich rozmowach w Ratuszu Staromiejskim prezydenci odebrali symboliczne klucze do miasta od władz Torunia.

tan

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane