• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Co się stanie z polską energetyką?

Co się stanie z polską energetyką?
Foto: TVN24 Foto: Energetykę czekają bardzo duże inwestycje. Tylko kto za nie zapłaci?

Starzejące się urządzenia wytwarzające energię elektryczną oraz sieci, którymi jest przesyłana - taki jest stan polskiej energetyki. Informację ministra gospodarki o jej aktualnej sytuacji i przyjął we wtorek rząd.

Informacja stwierdza, że starzejące się moce wytwórcze to jeden z najpoważniejszych problemów całego naszego systemu elektroenergetycznego. Jednak w ostatnim okresie dostawy energii elektrycznej do odbiorców nie były zagrożone.

Prawie połowa urządzeń do wymiany

Według dokumentu, blisko 45 proc. wszystkich urządzeń wytwarzających energię ma ponad 30 lat, a ok. 77 proc. - ponad 20 lat i aby rozwiązać ten problem, w najbliższych latach konieczne będą znaczne środki na budowę nowych lub modernizację tych urządzeń.

Informacja zwraca też uwagę, że system sieci przesyłowych i dystrybucyjnych musi prowadzić inwestycje skoordynowane z planami budowy elektrowni i budować linie przesyłowe, zwiększające możliwości importu energii z zagranicy.

Nie spełnimy unijnych wymogów?

Mimo ograniczenia emisji zanieczyszczeń istnieje obawa, że Polska nie wywiąże się z unijnych zobowiązań zmniejszania negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko - głosi informacja. To - według MG - wymusi konieczność stosowania czystszych technologii i wzrost znaczenia niskoemisyjnych nośników energii.

Dokument stwierdza, że 2008 roku nastąpił wyraźny wzrost cen na hurtowym rynku energii elektrycznej wskutek wzrostu kosztów wytwarzania, w tym przede wszystkim cen węgla, jak również brakujących uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Według informacji, znacznie wzrosły też ceny sprzedaży na rynku giełdowym i są na poziomie zbliżonym do cen na giełdach w innych krajach.

Prąd bardziej płynny

Informacja stwierdza też, że poprawiła się płynność na rynku hurtowym energii elektrycznej, a to na skutek zmian w prawie, rozwiązania kontraktów długoterminowych i wprowadzenia obowiązku sprzedaży energii elektrycznej hurtowej przez giełdę towarową.

Dokument zauważa też, że niewielkie zróżnicowanie cen energii, wynikające z zatwierdzania taryf dla gospodarstw domowych, wciąż jest jedną z przyczyn niewielkiego zainteresowania konsumentów prawem wyboru sprzedawcy.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane