• rozwiń
  • WIG20 2104.25 -0.18%
  • WIG30 2410.47 +0.02%
  • WIG 56295.92 +0.32%
  • sWIG80 11598.99 +0.06%
  • mWIG40 3780.09 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:40

Dostosuj

Co robić, "by uniknąć katastrofy"?

Co robić, "by uniknąć katastrofy"?
Foto: TVN24 Foto: Minister Boni obiecuje dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych "za kilka tygodni"

Ma pokazać "co należy zrobić, aby uniknąć katastrofy" i zawierać "plan zejścia z deficytem". Dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych - jak deklaruje szef doradców premiera Michał Boni - zostanie przedstawiony w ciągu kilku tygodni.

Jak zapewnił Boni, plan powstaje przy konsultacjach z premierem i ministrem finansów. - W dokumencie tym będą pokazane kierunki działań, jakie należy wykonać. Daty, jeśli się pojawią, będą związane z konkretnymi działaniami, jakie wyznaczymy - powiedział minister w czwartek podczas seminarium w Krynicy.

2-3 lata i dobijemy do Maastricht

Jego zdaniem, zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB i spełnienie wszystkich kryteriów z Maastricht będzie możliwe w ciągu 2-3 lat.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa.

Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji.

W środę w Krynicy wiceminister finansów i jednocześnie pełnomocnik ds. wprowadzenia euro w Polsce Ludwik Kotecki mówił, że Polska powinna zacząć spełniać kryterium inflacyjne z Maastricht na przełomie 2010-11 roku.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane