• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Co przysługuje pracownikowi? Mówi Paweł Blajer

Co przysługuje pracownikowi, który się szkoli lub studiuje? Co może zyskać i na co musi uważać? Na te pytania odpowiada Paweł Blajer gospodarz programu "Biznes dla ludzi".

Adwokat Krzysztof Gąsior z Kancelarii K&L Gates twierdzi, że to od pracodawcy zależy jak będzie traktował pracownika, który w swoim wolnym czasie studiuje lub dodatkowo rozwija się na kursach.

Jak to zrobić?

- Aby pracownik mógł liczyć na korzyści szkolenia muszą odbywać się za inicjatywą albo za zgodą pracodawcy - twierdzi Krzysztof Gąsior. - To interesie pracownika jest, aby uzyskać tę zgodę od pracodawcy na piśmie. Najlepiej, aby była to umowa. Określamy w niej nasze wzajemne prawa i obowiązki. Wtedy możemy korzystać z przywilejów - tłumaczy adwokat.

Ambitny pracownik, który dodatkowo uczy się na kursach może wykorzystać np. sześć dni urlopu szkoleniowego. - Chodzi o szkolenia, która kończą się egzaminem eksternistycznym, czyli takie, które kończą się uzyskaniem nowych kwalifikacji zawodowych - mówi mecenas.

Więcej wolnego na studiach

Uczący się na np. studiach magisterskich pracownik może skorzystać z 21 dni urlopu szkoleniowego na ostatnim roku studiów. - Te dni wolne od pracy trzeba wykorzystać na przygotowanie się do egzaminu końcowego i pisanie pracy dyplomowej - tłumaczy Gąsior.

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany zwolnić nas z pracy o tyle wcześniej abyśmy bez problemu dotarli na zajęcia, czy egzamin. - Jeżeli np. pracujemy w Śródmieściu w Warszawie, a zajęcia mamy na drugim końcu miasta, to potrzebujemy tego czasu  więcej - twierdzi mecenas.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane