• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Co przyniesie nowy tydzień. M.in. dane z przemysłu i o nastrojach w gospodarce

Co przyniesie nowy tydzień. M.in. dane z przemysłu i o nastrojach w gospodarce
Foto: shutterstock.com Foto: W tym tygodniu czekamy m. in. na serię publikacji GUS

Nowy tydzień przyniesie ważne dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny poinformuje o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w przedsębiorstwach, a także o koniunkturze w przemyśle i wśród konsumentów. O ważnych terminach powinni pamiętać też przedsiębiorcy.

W poniedziałek mija termin rozliczenia z ZUS przedsiębiorców opłacających składki (poprzedni miesiąc) na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotne, składki na Fundusz Pracy. Poniedziałek to także termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości (osoby prawne).

Z kolei w czwartek mija termin zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, a także zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT).

NBP

18 lutego na jednodniowym posiedzeniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Nie jest to posiedzenie decyzyjne Rady, w sprawie wysokości stóp procentowych RPP wypowiedziała się na początku lutego. Z kolei w czwartek poznamy opis dyskusji Rady na lutowym posiedzeniu (tzw. minutes).

GUS

W tym tygodniu sporo danych zaprezentuje Główny Urząd Statystyczny. We wtorek o godz. 14.00 poznamy wstępne wyniki dotyczące przeciętnego zatrudniania i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu oraz dane z budownictwa mieszkaniowego (także za styczeń). Prezes GUS wyda też komunikat o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w całym 2013 r. oraz drugim półroczu 2013 r.

W środę 19 lutego (godz. 14.00) poznamy dane na temat cen produktów rolnych w styczniu, dynamiki produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w tym miesiącu oraz cen produkcji sprzedanej w przemyśle i w branży budowlano montażowej (dane za styczeń). Tego dnia możemy też spodziewać się komunikatu prezesa Urzędu dotyczącego zmian cen produkcji budowlano-montażowej w IV kwartale 2013 r., w porównaniu do III kwartału.

W piątek 21 lutego GUS opublikuje z kolei wstępne informacje o koniunktorze w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w lutym. GUS poda też informację sygnalną o koniunkturze konsumenckiej w lutym.

W dniach od 20-28 lutego możemy spodziewać się komunikatu ws. ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2013 r.

Europejski Bank Centralny

Z ważniejszych danych z Europy - 18 lutego EBC opublikuje skonsolidowane sprawozdanie finansowe eurosystemu oraz miesięczny bilans płatniczy w strefie euro.

Eurostat

W środę europejski urząd statystyczny - Eurostat - poda dane na temat produkcji budowlanej w grudniu.

Zmiany w kodeksie karnym

W poniedziałek wchodzi w życie zmiana w Kodeksie postępowania karnego. Przewiduje ona możliwość wnoszenia zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania tzw. listu żelaznego. Jest to specjalny sądowy dokument gwarantujący oskarżonemu przebywającemu za granicą, że pozostanie na wolności do czasu prawomocnego ukończenia postępowania, jeśli złoży oświadczenie o stawieniu się do sadu lub prokuratora w wyznaczonym terminie.

Dotychczasowe przepisy umożliwiały odwołanie się od postanowienia sądu odwołującego list żelazny, jak również od orzeczenia dotyczącego przepadku przedmiotu poręczenia lub ściągnięciu wartości majątkowych w razie odwołania listu żelaznego. Natomiast odmowa wydania listu żelaznego nie mogła być zaskarżana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane