• rozwiń

Temat: Praca

Co ósmy Polak pracował na etacie za 1500 zł brutto

Minimalna płaca w górę. Minimalnie Odtwórz: Minimalna płaca w górę. Minimalnie
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: 1,3 mln Polaków dostawało w 2012 roku na etacie nie więcej niż 1500 zł brutto | Video: Minimalna płaca w górę. Minimalnie

Co ósmy Polak na etacie otrzymuje płacę minimalną - Główny Urząd Statystyczny przeanalizował to zjawisko w całej gospodarce i stwierdził, że dotychczasowe dane na ten temat były mocno niedoszacowane.

1,3 mln Polaków dostawało w 2012 roku pensję podstawową nie wyższą niż 1500 zł brutto. Było ich aż dwa razy więcej, niż do tej pory szacowali eksperci - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na GUS.

Dotychczas pewne było jedynie to, że minimalną pensję otrzymuje ok. 358,1 tys. pracowników firm zatrudniających ponad dziewięć osób.

Z analizy danych wynika, że w mikroprzedsiębiorstwach płacą minimalną musiało się zadowolić aż trzy czwarte zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (941,9 tys.).

Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1680 zł brutto, czyli 1237,20 zł netto. Oznacza to, że pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa od tej kwoty. Pozostała część wynagrodzenia wypłacana jest np. na podstawie umowy o dzieło.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane