• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Co nam najbardziej zagraża

Co nam najbardziej zagraża
Foto: sxc.hu Foto: Jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, Polskę czeka prawdziwa zawierucha - twierdza ekonomiści

Utrata kontroli nad długiem publicznym i efekt domina w strefie euro - to największe zagrożenia dla Polski w rankingu ryzyk na 2011 roku stworzonym przez "Puls Biznesu".

Według ekonomistów, którzy wzięli udział w ankiecie gazecie, najgroźniejszy dla polskiej gospodarki w 2011 roku byłby niekontrolowany wzrost długu publicznego - to najniebezpieczniejsze ryzyko według sześciu z szesnastu analityków. Zmrożenie koniunktury gospodarczej byłoby wtedy nieuchronne, choć odłożone w czasie. Gdyby w 2011 roku dług przebił próg ostrożnościowy 55 proc. PKB, budżet na 2013 rok musiałby zakładać drastyczne cięcia wydatków i podwyżki podatków.

Dekoniunktura na wiele lat

- Rząd musiałby nagle wprowadzić program oszczędnościowy wartości kilkudziesięciu miliardów złotych. Tak mocne zacieśnienie fiskalne miałoby fatalne konsekwencje dla gospodarki - ostrzega Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.

Potężne spustoszenia - według ekonomistów - wywołałyby też problemy finansowe Włoch i Hiszpanii. Na następnym miejscu znalazło się pęknięcie bańki spekulacyjnej w Chinach i problemy naszego rządu ze sfinansowaniem potrzeb pożyczkowych.

Co złego jest najbardziej prawdopodobne

W rankingu ryzyk najbardziej prawdopodobnych (choć niekoniecznie najbardziej szkodliwych dla Polski) znalazły się potencjale problemy Portugalii i zaciskanie pasa przez kraje strefy euro. Spodziewają się też, że prawdopodobny jest nadmierny napływ kapitału do Polski, osłabienie konsumpcji i wyższe niż prognozowane bezrobocie.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane