• rozwiń
  • WIG20 2146.18 -0.64%
  • WIG30 2428.81 -0.59%
  • WIG 56568.71 -0.57%
  • sWIG80 11454.29 +0.07%
  • mWIG40 3598.25 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:40

Dostosuj

"Co lepsze: podniesienie VAT czy wieku emerytalnego?"

Ekonomiści krytykują przyszłoroczny budżet za to, że nie przewiduje głębokich reform. Politycy opozycji nie są zadowoleni z podwyżki VAT, która według nich dotknie najuboższych. Rządząca PO broni się i tłumaczy, że trzeba wypośrodkować oczekiwania i praktykę życia codziennego, a zmniejsznie deficytu budżetowego o 12 miliardów złotych - to sukces.

W piątek rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2011 r. który przewiduje deficyt w wysokości 40,2 mld zł.

Eksperci mówią, że jest zachowawczy. - Pamiętajmy o tym, że padło hasło ze strony ministra finansów, że on rozważa podniesienie VAT-u do 25 proc.

Rozumiem, że to nie jest to, o czym premier Tusk marzy, więc żeby tego nie zrobić trzeba obniżać wydatki. I tak się zastanawiam, co jest bardziej niepopularne - podnoszenie podatków, czy wieku emerytalnego? - pytał w TVN24 ekonomista Ryszard Petru. Dodał, że jego zdaniem jednak to drugie.

Z tezą tą nie zgadza się Sławomir Nitras z PO, który w TVN24 przekonywał, że trzeba wypośrodkować oczekiwania ekonomistów i codzienną praktykę. - Nie zgadzam się z tym poglądem, że nie ma reform. Śmiem twierdzić, że Ci, których dotknie ten program zwolnień w administracji, ograniczenia ilości urzędników, będą mieli na ten temat inny pogląd - tłumaczył.

PiS: Rząd łupi kieszenie obywateli

Do wielu założeń projektu budżetu krytycznie odnosi się opozycja. PiS uderza w szczególności w podwyższenie stawki VAT. - Deficyt budżetowy założony jest niższy. Natomiast pytanie jest, w jaki sposób zostanie osiągnięty, przede wszystkim jakim kosztem. Na pewno nie podoba mi się to, że założony jest wzrost podatku vat i z tymi obciążeniami dla Polaków się nie zgadzamy - mówiła w TVN24 Beata Szydło.

- Premier Tusk powiedział, że nie będzie łupił banków, ale łupi kieszenie obywateli, dlatego że podwyżka VAT-u będzie generowała podwyżkę cen żywności - ocenił z kolei Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. Członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego podkreślają, że podwyżka VAT w szczególności dotknie najuboższych.

Według Błaszczaka dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie podatku od banków. Jak tłumaczył, wcale nie musiałoby odbić się negatywnie na ich klientach, bo rynku pilnują Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. - Jeżeli by banki przerzucały koszty na klientów, to te instytucje, podległe premierowi, powinny stać na straży tego, żeby koszty nie były przerzucane - uważa Błaszczak.

Z kolei w ocenie wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha z SLD podatek bankowy dyscyplinowałby prezesów tych instytucji i całą politykę bankową.

- Szukajmy takich rozwiązań zarządzających gospodarką, które rzeczywiście będą mobilizowały do lepszego działania, a nie drenowały portfele tych najuboższych - tłumaczył Wenderlich.

PO: To podatek bankowy ich łupi

Podatkowi bankowemu przeciwni są jednak członkowie rządowej koalicji. - Przeanalizowaliśmy, jak to wygląda w innych krajach. Widać wyraźnie, że takie obłożenie banków podatkiem tak naprawdę jest wyciągnięciem pieniędzy z portfeli klientów tych banków - stwierdził Jarosław Gowin.

Polityk PO ocenił też, że projekt przewiduje ograniczenie deficytu i wydatków, zaś założenia dotyczące wzrostu PKB są realistyczne i "skromne". - Po raz pierwszy w roku wyborczym jakiś rząd zdecydował się na tak realistyczny, oszczędny budżet - podkreślił.

Z obniżenia zadowolony jest także Jarosław Kalinowski z PSL. Koalicjant podkreślił, że planowany na przyszły rok deficyt budżetowy jest o 12 mld zł mniejszy niż w tym roku. Natomiast jego zdaniem prognoza wzrostu PKB "jest nie za bardzo przesadzona".

nsz//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane