• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Co kupią RDŻ? - spekulacje trwają

Co kupią RDŻ? - spekulacje trwają
Foto: TVN24 Foto: Kolejna spółka PKP rozwiewa wątpliwości

Kolejny polski przewoźnik zaprzecza, jakoby miał zostać kupiony przez Rosyjskie Koleje Żelazne (RDŻ) i Deutsche Bahn. PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oświadczyła, że nie planuje zmian własnościowych.

"PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. w Zamościu nie potwierdza żadnych wiadomości oraz komentarzy zamieszczonych w środkach masowego przekazu dotyczących sprzedaży spółki" - stwierdziła w oświadczeniu spółka.

Również rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek zaprzeczył wcześniej, jakoby rosyjskie linie miały kupić jedna ze spółek należących do grupy PKP, w skład której wchodzi LHS. - Nie ma i nie było żadnych rozmów między Grupą PKP a kolejami RŻD i DB na ten temat - zapewnił Wrzosek.

Wcześniejsze spekulacje medialne dotyczyły przejęcia PKP Cargo, jednak przedstawiciele tej firmy również stanowczo zaprzeczyli.


W poniedziałek prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych Władimir Jakunin powiedział, że jego spółka wraz z niemieckimi kolejami Deutsche Bahn chce kupić polską spółkę zajmującą się kolejowymi przewozami towarowymi. Nie ujawnił jednak, która spółka miałaby to być, powołując się na tajemnicę handlową.

PKP LHS jest przewoźnikiem i zarządcą szerokotorowej linii kolejowej o długości około 400 km. Wiedzie ona od granicy polsko-ukraińskiej do stacji w Sławkowie 30 km od Katowic. Powstała w latach '70 ubiegłego wieku z przeznaczeniem do dowozu rosyjskiej rudy do Huty Katowice. W ostatnich latach mówi się o jej włączeniu w magistralę kolejową z Azji, którą do Europy Zachodniej miałyby trafiać chińskie towary. W Sławkowie miałby powstać "lądowy port", służący do ich przeładunku na normalnotorowe wagony.


prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane