• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Co jest prywatne w sieci? Google szuka odpowiedzi

Co jest prywatne w sieci? Google szuka odpowiedzi
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Shawn Collins Foto: "Prawo do bycia zapomnianym" stawia nowe wyzwania przed Google

Wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów. Powstała ona po decyzji Trybunału ws. usuwania - na wniosek zainteresowanej osoby - z wyników wyszukiwania linków dot. danych osobowych.

13 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechcą tego sami zainteresowani, a dotyczące ich informacje są "nieistotne lub nieaktualne". Wyrok dotyczy krajów UE.

Polka w radzie Google

Po wyroku Google powołał Radę, która ma opracować zasady dotyczące usuwania linków z wyszukiwarki. W 10-osobowej Radzie Ekspertów znaleźli się m.in.: b. prezes Google Eric Schmitd, obecny wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i dyrektor ds. prawnych tej firmy David Drummond, założyciel internetowej encyklopedii Wikipedia Jimmy Wales, b. wiceprzewodniczący (2003-2007) europejskiej grupy komisarzy ds. ochrony danych José-Luis Piñar, a także Lidia Kołucka-Żuk - prawniczka zajmująca się prawami człowieka, w szczególności prawami osób starszych i starych, była członkini Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów.Jej zdaniem wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci. - Uważam, że jeszcze do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy i nie jesteśmy w stanie docenić wagi problemu. To jest fundamentalna zmiana w relacjach społecznych wynikająca z cyfryzacji. Jest ona tak błyskawiczna, że nie jesteśmy wstanie uświadomić sobie wszystkich konsekwencji. W związku z tym w Google’u jak w soczewce zdiagnozował się nam problem – prywatne kontra publiczne w epoce cyfrowej – podkreśliła w rozmowie z PAP Kołucka-Żuk.

Prawniczka zwróciła uwagę, że być może na problem relacji prywatne - publiczne w sieci powinniśmy spojrzeć inaczej. "Może problemem jest to, że traktujemy relacje publiczne – prywatne w kategoriach konfliktu, czyli albo prywatne, albo publiczne, i nie możemy wyjść z tego dylematu. Być może powinniśmy odwrócić problem i potraktować tą relacje jako rzeczy, które się uzupełniają, a nie są sobie przeciwstawne” – zaznaczyła.

- Nie boję się, że jesteśmy jakimś "listkiem figowym" dla Googla. Jeśli poczuję, że tak jest, to zrezygnuję z członkostwa w Radzie. Firma chce sprostać zadaniu, jakie przed nią postawiono, i stąd pomysł na to, by zaprosić grono ekspertów do rozmowy. Zależy mi na tym, aby przebieg pracy był transparentny i otwarty i będę o tym informować” - powiedziała.

Cenzura czy prawo do prywatności?

Wyjaśniła, że przed Radą stoją dwa zadania. - Po pierwsze, ma doradzać w zakresie zasad i procesu, w który Google powinien podążać, aby zapewnić właściwy balans pomiędzy indywidualnym prawem do prywatności a prawem do informacji w związku z rozstrzygnięciem sądowym. Po drugie, ma wziąć udział w debacie o właściwych rozwiązaniach dotyczących prawa do bycia zapomnianym - mówiła.Dodała, że indywidualne sprawy nie będą rozpatrywane. - Decyzje o pozostawieniu lub usunięciu z wyszukiwarki danego linka podejmuje ostatecznie Google i na nich spoczywa odpowiedzialność za te decyzje. Naszym zadaniem jest stworzyć swego rodzaju rekomendacje do podejmowanie tych decyzji – podkreśliła.

Rada Ekspertów ma przeprowadzić konsultacje w Europie. - Odbędzie się sześć spotkań z udziałem zaproszonych ekspertów - w Rzymie, Madrycie, Warszawie, Brukseli, Berlinie i Paryżu. Spotkania te będą transmitowane przez sieć. Potem Rada spotka się jeszcze dwa razy, by pracować nad Raportem, który ma być efektem jej prac – wyjaśniła prawniczka.

Internauci mogą zgłaszać swoje uwagi za pośrednictwem formularza, który znajduje się na stronie https://www.google.com/advisorycouncil.

- Wstępne założenie jest takie, że raport powstanie do końca lutego 2015, ale to będzie zależało od ostatecznych terminów spotkań – dodała Kołucka-Żuk.

Kontrola danych

Jej zdaniem dyskusja dotyczy także problem, jak pogodzić prywatność z dostępem do informacji, aby jednocześnie nie narazić się na zarzut cenzurowania czy ograniczania dostępu do informacji. - Nie mamy recepty na to, jak to rozwiązać. Być może jednym z efektów tej dyskusji będzie większa świadomość obywateli w sprawie udostępniania danych na swój temat w internecie. W tym konkretnym przypadku jest pewna niezręczność, że o tym, co jest publiczne, a co prywatne, decydować będzie prywatna firma – wskazała.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE zapadło w sprawie skargi, jaką w hiszpańskiej agencji ochrony danych AEPD złożył w 2010 r. przeciwko Google obywatel Hiszpanii. Narzekał on, że w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska Google odsyłał do artykułów prasowych sprzed 16 lat, które dotyczyły licytacji jego nieruchomości za długi. Hiszpan argumentował, że dług spłacił i nie chce, by jego nazwisko było wciąż łączone z tamtą sprawą. Trybunał przychylił się do jego stanowiska.

Wcześniej Google broniło się przed wymazywaniem wyników, określając to, jako cenzurę. Twierdziło, że nie kontroluje danych, a jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane