• rozwiń
  • WIG20 2102.84 +1.88%
  • WIG30 2406.67 +1.73%
  • WIG 56036.05 +1.46%
  • sWIG80 11606.56 +0.31%
  • mWIG40 3778.42 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:53

Dostosuj

Co Inspekcja znalazła w suszonych owocach?

Co Inspekcja znalazła w suszonych owocach?
Foto: sxc.hu Foto: Nieprawdziwe informacje na opakowaniach suszonych owoców.

Suszone rodzynki, śliwki, morele, jabłka, gruszki, daktyle oraz mieszanki owocowe - wielu z nas kupuje takie owoce w sklepach. Problem w tym, że jak wynika z kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, nie zawsze opisy na opakowaniach tych owoców zgadzają się z ich zawartością.

Inspektorzy IJHARS sprawdzili jakość sprzedawanych suszonych owoców po raz pierwszy od pięciu lat (co roku kontrolowana jest inna grupa produktów). Kontrolę przeprowadzono w 12 województwach. Podobnie jak pięć lat temu nie wykazała ona żadnych problemów związanych ze smakiem samych owoców.

Niestety częściej niż w 2006 roku pojawiły się nieścisłe opisy na opakowaniach. W sumie inspektorzy znaleźli błędy w oznakowaniu aż w 59,6 procentach produktów.

Za mało owoców w owocach

Producenci podawali często zawyżoną wagę produktu np. w 100-gramowych opakowaniach nie zawsze znajduje się faktycznie 100 g owoców. Niestety "pomyłka" w drugą stronę, czyli więcej owoców niż deklarowana waga w opisie, nie miała miejsca ani razu.

Kolejna oszustwa to zaniżanie zawartości lub mylenie nazw substancji konserwujących. Jeden z producentów pomylił substancję E202 (sorbinian potasu) z występującą rzeczywiście w produkcie E220 (budzący kontrowersje dwutlenek siarki).

Na wielu opakowaniach inspektorzy nie mogli znaleźć pełnych danych producenta oraz daty minimalnej trwałości. Niektórzy ukrywali też kraj pochodzenia owoców, podając np.: "Ameryka Południowa", zamiast Chile.

Kary i upomnienia

Inspektorzy IJHARS nakazali producentom zmianę błędnych opakowań, na część z nich nałożyli kary finansowe. Jednocześnie zapewnili, że będą częściej sprawdzać jakość owoców suszonych.

km//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane