• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Co dalej ze stoczniowcami?

Co dalej ze stoczniowcami?
Foto: PAP Foto: Od nich zależy teraz, jak duże odszkodowania otrzymają

Zgodnie z porozumieniem, które przedstawiciele związków zawodowych (poza OPZZ) podpisali w sobotę w Centrum Dialog porozumienie ze stroną rządową, praktycznie wszyscy pracownicy stoczni i firm z nią współpracujących otrzymają odszkodowania związane z restrukturyzacją. Jakie dokładnie?

Odszkodowania uzależnione są stażem i sposobem, w jaki stoczniowcy postanowią się rozstać ze swoim dotychczasowym zakładem pracy.

15 tys. zł dla pracowników ze stażem do 5 lat
30 tys. zł za 6 do 10 lat pracy
45 tys. zł za 11 do 25 lat pracy
60 tys. zł dla pracowników ze stażem powyżej 25 lat pracy.

100 procent z tych kwot otrzymają pracownicy, którzy dobrowolnie odejdą w styczniu 2009 r.
80 procent - pracownicy, którzy odejdą do marca
50 procent - pracownicy, którzy nie odejdą dobrowolnie, a dopiero w związku z restrukturyzacją

Wysokość odszkodowań zależna jest od stażu pracy i momentu odejścia

Największy staż, największe pieniądze

Najwięcej, bo aż 60 tys. zł otrzymają osoby mające ponad 25 letni staż pracy, którzy dobrowolnie odejdą ze stoczni już w styczniu 2009 roku. Jeśli jednak zdecydują się odejść później - do marca - dostaną już 80 proc. z tej kwoty.

Pozostali, czyli stoczniowcy, którzy dobrowolnie nie odejdą z pracy, a stracą prace w wyniku przekształceń w czerwcu 2009 roku, otrzymają już tylko połowę kwoty odszkodowania, która przysługiwała by im w ciągu najbliższych tygodni.

Miliony na odprawy

W sumie na odszkodowania w samym Szczecinie przewidziano wydanie kwoty w wysokości około 150 mln zł. W skali obydwu stoczni na osłonę pracowniczą rząd przewiduje wydać od 400 do 500 mln zł - nie tylko na odszkodowania, ale także na tzw. zabezpieczenia socjalne.

Rząd obiecuje bowiem, że do końca czerwca będą opłacane składki ZUS dla wszystkich pracowników.

Uregulowane zostaną także wszystkie zaległości, które mają funkcjonujące dziś stocznie.

OPZZ wstrzymuje do poniedziałku

Przed podpisaniem porozumieniem wstrzymało się jednak OPZZ. Jak powiedział przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej Stoczni Gdynia SA OPZZ Jan Gumiński, na decyzję związkowców wpłynął tekst ustawy, który przedstawiła strona rządowa.

Ich zdaniem, była ona inna niż ta wypracowana w negocjacjach. - Niektóre paragrafy są krótsze, inne dłuższe. Musimy wszystko sprawdzić - poinformował. Według niego, wątpliwości związkowców wzbudziły paragrafy związane z kwestią spłaty długów przez wierzycieli.

Gumiński zapowiedział, że ostateczna decyzja OPZZ zapadnie do poniedziałku do godz. 15. Jak twierdzi, "nie wyobraża sobie, żeby nie podpisano porozumienia".

Bez entuzjazmu

Wiceszef NSZZ "Solidarność" Zarządu Regionu Gdańskiego Roman Kuzimski powiedział, że specustawa przedstawia wszystko, co było możliwe do wynegocjowania. - Nie można spodziewać się wielkiego zadowolenia stoczniowców. Powodem jest sprzedaż majątku stoczni, która jest dramatem - skomentował Kuzimski.

Przystąpienie do prac nad specustawą związane było z decyzją Komisji Europejskiej. Uznała ona, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna. Polskie Rząd został przez Komisję Europejską zobowiązany do tego, że do 6 czerwca 2009 roku wyprzeda majątek stoczni. Pozwoli to na zachowanie miejsc pracy i kontynuowanie ich działalności.

Co dalej ze stoczniami?

Przyszłość zakładów jest ciągle niepewna. Komisja Europejska postanowiła, że stocznie mają zostać podzielone na mniejsze zakłady, i sprywatyzowane. Nie wiadomo jednak, kto kupi te "rozdrobnione" stocznie. Mimo to rząd obiecuje, że statki będą w Polsce nadal remontowane.

Jeszcze we wtorek rząd ma przyjąć projekt specjalnej ustawy stoczniowej, który być może już w przyszłym tygodniu trafi do sejmu, aby - przyjęty jeszcze przed świętami - mógł wejść w życie od nowego roku.

sm//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane