• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Co dalej z PIR? Minister zapowiada "twardy" nadzór

Co dalej z PIR? Minister zapowiada "twardy" nadzór
Foto: pir.pl Foto: Polskie Inwestycje Rozwojowe czekają na nowego prezesa

Nowy prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), który zostanie wybrany niebawem, ma realizować projekty, będące kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział w poniedziałek szef MSP Włodzimierz Karpiński i zapowiedział "twardy" nadzór nad realizacją projektów przez PIR.

Karpiński zaznaczył, że przesłuchania kandydatów na szefa PIR są już zakończone i wyłonienie nowego szefa spółki "powinno nastąpić niebawem". 12 listopada ówczesny wiceminister skarbu państwa, a teraz wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, informował dziennikarzy, że nowy prezes spółki ma być wybrany do końca miesiąca.

Jakie cele?

- Zadania PIR są bardzo mocno zdefiniowane. Nowy prezes PIR ma zrealizować politykę, która będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki w segmentach istotnych z punktu widzenia polityk publicznych - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Karpiński. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o projekty infrastrukturalne w zakresie przemysłu, logistyki.

Szef MSP liczy, że wartość projektów, w które będą zaangażowane PIR na koniec przyszłego roku, powinna wynieść 10 mld zł. - Będziemy się temu przyglądali, jak ta realizacja postępuje z bardzo twardym i ciągłym nadzorem - zaznaczył.

Konkurs trwa

We wrześniu rada nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych odwołała Mariusza Grendowicza z funkcji prezesa. Równocześnie zdecydowała o rozpoczęciu procedury konkursowej prowadzącej do wyłonienia nowego prezesa. Oferty konkursowe mogły wpływać do 24 października, potem rada nadzorcza PIR miała rozmawiać z kandydatami. Do czasu zakończenia tej procedury zarząd spółki działa w dwuosobowym składzie. Obecnie w skład zarządu PIR wchodzą Michał Lubieniecki oraz Przemysław Sztandera.

We wrześniu MSP zapowiadało, że nowy prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych ma zwiększyć aktywność spółki, przyspieszyć procesy inwestycyjne i zintensyfikować wysiłki nad poszukiwaniem nowych projektów. Resort mówił też o "ufunduszowieniu" struktury PIR.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, najpoważniejszym z kandydatów jest obecny wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzy Góra.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane