• rozwiń

City: co 20-ty do zwolnienia

City: co 20-ty do zwolnienia
Foto: TVN24 Foto: Szykują się wielkie zwolnienia w londyńskim City

W londyńskim City przyszedł czas na wielkie zwolnienia. Do 40 tys. miejsc pracy może być zagrożonych przez obecne perturbacje na międzynarodowych rynkach finansowych - donosi Press Association, powołując się na wypowiedź analityka Harma Meijera.

Stanowi to ok. 5 proc. ogółu zatrudnionych w sektorze usług finansowych brytyjskiej metropolii. Największe redukcje grożą w działach zabezpieczenia długu, obsługi prywatnych spółek kapitałowych i bankowości inwestycyjnej.

Jeden z największych banków świata JP Morgan zmniejszył ostatnio zatrudnienie w tych działach o mniej więcej 10 proc. Dalsze redukcje planuje w latach 2008-09 m.in. w związku z przejęciem londyńskiego oddziału banku Bear Stearns.

Największe redukcje grożą w działach zabezpieczenia długu, obsługi prywatnych spółek kapitałowych i bankowości inwestycyjnej.

city

Meijer uważa, iż wcześniejsze wyliczenia ośrodka CEBR (Centre for Economic and Business Research) z grudnia zeszłego roku sugerujące, iż zatrudnienie zmniejszy się o 20 tys., są zbyt optymistyczne. W dodatku City jest w nich rozumiane szerzej (tzn. nie tylko jako tzw. kwadratowa mila wokół Banku Anglii, lecz także Canary Wharf i część West Endu).

Powtórka z przełomu wieków
Największej utraty zatrudnienia doświadczyło londyńskie City w latach 2000-1, gdy doszło do giełdowego krachu spółek internetowych działających na rynku nowych technologii, mediów i telekomunikacji. Redukcja zatrudnienia objęła wówczas 7 proc. ogółu siły roboczej.

W latach 2002-07 zatrudnienie w usługach finansowych w Londynie, będących kluczowym sektorem dla gospodarki metropolii, znacznie się zwiększyło w następstwie poprawy koniunktury na globalnym rynku i ekspansji kredytu. Obecnie niektóre banki zmniejszają zaangażowanie na rynku nieruchomości i stosują sztywniejsze kryteria oceny ryzyka przy przyznawaniu kredytu.

mpj//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane