• rozwiń

Ciężkie starcia na wschodzie Ukrainy. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat | Video: Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Trzydzieści pięć osób zginęło w Doniecku na skutek ostrzelania ciężarówki, która przewoziła rannych separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Poinformował o tym we wtorek samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu donieckiego Pawło Hubariow. W wydaniu specjalnym w TVN24 Biznes i Świat śledzimy sytuację na wschodzie Ukrainy.

Kierownictwo operacji antyterrorystycznej zaproponowało wszystkim uzbrojonym separatystom w Doniecku złożenie broni, gdyż w przeciwnym razie na obiekty, w których według ustaleń wywiadu się znajdują, zostanie przeprowadzony atak – ostrzegł w poniedziałek wieczorem szef grupy informacyjnej rządowych sił antyterrorystycznych Władysław Selezniow.

Hubariow napisał na Facebooku, że w Doniecku "z granatnika przeciwpancernego ostrzelano ciężarówkę batalionu Wostok, która przewoziła rannych z lotniska pod flagą pomocy medycznej". "Według wstępnych danych 35 osób zginęło, 15 jest rannych" - oznajmił.

W Doniecku doszło w poniedziałek do próby zajęcia lotniska. Selezniow informował, że rano zajęło je około 200 uzbrojonych ludzi, "których zasadniczą część stanowili przedstawiciele innych państw".

W TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy także o przyszłości Ukrainy. W niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył Petro Poroszenko. W jakim kierunku poprowadzi kraj i czy władzom w Kijowie uda się "odbić" wschód?

Wybory Europy

Na naszej antenie nie zabraknie tezżanaliz po zakończonych w niedzielę wyborach do europarlamentu. Wygrali je chadecy, ale nowej kadencji PE silną - ok. 100-osobową - reprezentację będą miały ugrupowania eurosceptyczne i narodowe. Według ekspertów skomplikuje to prace UE w ważnych dziedzinach unijnej polityki.

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy w odpowiedzi na radykalizację Europy, obecnie rządzący zmienią podejście do wyborców i zaczną hojną ręką rozdawać pieniądze. Pojawia się też pytanie, jak mocno zostanie zaostrzona polityka imigracyjna, czy np. trudniej będzie wyjechać Polakom na Wyspy za pracą i czy przetrwa strefa Schengen.

Po wyborach czas na obsadzenie najważniejszych stanowisk w Unii, w tym szefa Komisji Europejskiej. M. in. o tym na nieformalnym szczycie będą dziś wieczorem rozmawiać przywódcy państw UE.

Wybór Egiptu

W Egipcie rozpoczęły się w poniedziałek wybory prezydenckie, których faworytem jest były dowódca armii Abd el-Fatah es-Sisi. Sisi stał na czele wojskowego zamachu stanu, który obalił 11 miesięcy temu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

W TVN24 Biznes i Świat zapytamy, czy nowy prezydent uspokoi sytuację w Egipcie i czy wrócą złote lata dla egipskiej turystyki. Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone 5 czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane