• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

"Ciężarne mogą być spokojne"

"Ciężarne mogą być spokojne"
Foto: TVN CNBC Foto: Szejnfeld: zmiany w kodeksie pracy nie dotkną kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim

Wiceminister gospodarki uspokaja: kobiety w ciąży nie mogą być zwalniane. Nowelizacja Kodeksu pracy nie daje pracodawcom takiej możliwości - zapewniał w TVN CNBC Biznes Adam Szejnfeld. Co innego w przypadku tych ciężarnych, które pracują u prywatnych osób i jeszcze popełnią przestępstwo.

Wiceminister podkreśla, że wbrew doniesieniom mediów, rządowy projekt nie przyznaje żadnej kategorii pracodawców prawa do zwolnienia kobiety w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego. Wszystkim ciężarnym i rodzicom na urlopach macierzyńskich, bez względu na miejsce zatrudnienia, nadal będzie przysługiwać kodeksowa ochrona pracy. Tak jak obecnie będą mogli oni zostać zwolnieni jedynie w przypadku likwidacji zakładu pracy lub na podstawie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Casus pracodawców zatrudniających pracowników u siebie w domu

Wiceminister zaznaczył jednak, że należy umożliwić zwalnianie takich osób w szczególnych przypadkach. Chodzi o pracowników zatrudnionych przez osoby prywatne w domach, np. sprzątaczki i nianie. - Wyobraźmy sobie, że ktoś najpierw zatrudnia u siebie w domu osobę, a ta po pewnym czasie popada w konflikt z prawem i zachodzi w ciążę. Taka kobieta miałaby nadal prawo poruszać się po domu pracodawcy zupełnie bezkarnie. Ten w żaden sposób nie mógłby jej zwolnić przez kilka miesięcy - tłumaczył Szejnfeld.

(CO CHCE ZMIENIĆ RZĄD W KODEKSIE PRACY - CZYTAJ WIĘCEJ)

(...) W tej sprawie ważniejszy jest dialog społeczny niż doraźna skuteczność. (...) Żadne projekty dotyczące spraw społecznych, zwłaszcza kodeksu pracy, nie będą uchwalone, jeśli nie uzyskają akceptacji związków zawodowych.

Zmiany w kodeksie pracy nie są przesądzone.

mpj/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane