• rozwiń
  • WIG20 2219.38 -0.47%
  • WIG30 2521.52 -0.39%
  • WIG 58624.83 -0.38%
  • sWIG80 11614.31 +0.08%
  • mWIG40 3790.89 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:25

Dostosuj

Ciastko z VAT-em nie do przełknięcia

Ciastko z VAT-em nie do przełknięcia
Foto: TVN CNBC Foto: Ciastko z VAT-em nie do przełkniecia

Do Senatu trafiły właśnie dwie ustawy uchwalone przez Sejm. W obu są regulacje dotyczące wysokości podatku VAT na ciastka. Każda inaczej: ich zapisy są sprzeczne - ustaliła TVN CNBC. Senat obiema ustawami zajmie się na środowym posiedzeniu.

Tak zwana ustawa deregulacyjna na ciastka wprowadza stawkę 8-procentową niezależnie od ich terminu przydatności do spożycia. Uchwalona niemal jednocześnie ustawa o zmianie ustawy o VAT wprowadza dwie stawki, uzależnione od terminu ważności. Z punktu widzenia budżetu spór większego znaczenia nie ma, ale dla przedsiębiorców-cukierników to niemal być albo nie być.

W gąszczu procentów

W pierwszej z ustaw zapisano propozycję opodatkowania wszystkich ciastek 8-procentową stawką VAT. Druga ustawa przewiduje utrzymanie obecnych, obowiązujących od stycznia przepisów, czyli dwóch stawek VAT: 8-procentowej dla ciastek z terminem przydatności nie przekraczającym dwóch tygodni, i 23-procentowej dla tych z dłuższym terminem przydatności do spożycia.

Jakby tego było mało, senatorowie mają jeszcze swój, trzeci pomysł na podatek od ciastek. - Myśmy jako komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowali, żeby tą graniczną wielkością było 45 dni od momentu wyprodukowania tego ciastka. To jest oczywiście decyzja umowna - mówi przed kamerą TVN CNB senator Kazimierz Kleina (PO).

A może by prościej?

Przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych nie ukrywa, że propozycja senatorów została umówiona z resortem finansów. Na taką umowę nie zgadzają się jednak najbardziej zainteresowani, czyli producenci ciastek. - Jest zupełnie bezsensowne na poziomie ustawy VAT doprecyzowanie tego terminu przydatności. Ponieważ już PKWiU z gruntu zakłada, że towary bez konserwantów powinny być sprzedawane z VAT-em obniżonym - przekonuje prokurent firmy Dan Cake z Chrzanowa Małgorzata Chudzik.

PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług precyzuje: ciastka świeże i bez konserwantów - 8 proc., z konserwantami - 23 proc. Takiego podziału wymaga od nas unijne prawo.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane