• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ciągniesz przyczepkę, zapłać za przejazd

Ciągniesz przyczepkę, zapłać za przejazd
Foto: A4 materiały prasowe Foto: E-myto muszą płacić też kierowcy osobówek z przyczepami

E-myto miało uszczelnić system poboru opłat za korzystanie z dróg przez transport ciężki. Za niemal 5 mld zł zbudowano system niespotykany w Europie, bo tak "uszczelniony", że kary płaci coraz więcej kierowców aut osobowych - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Według gazety wystarczy niewielka przyczepka podłączona do terenówki, by właściciel auta naraził się na karę za brak opłat.

To efekt ustawy o drogach publicznych, która nakazuje płacić myto za przejazdy autostradami i wybranymi odcinkami dróg krajowych kierowcom pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony.

1 lipca 2011 roku wszystkie takie pojazdy - także prywatne vany, terenówki czy półciężarówki z przyczepami, które "w zestawie" przekraczają dopuszczalny tonaż - objął system elektronicznego poboru opłat, tzw. e-myta. Brak opłat oznacza słone kary (najczęściej wlepiają je inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego). Mandat to 3 tys. zł, czyli tyle, ile w podobnej sytuacji płaci kierowca 30-tonowego tira.

Sprzeczne z prawem?

Jak pisze "Rzeczpospolita", nasze przepisy są jednak sprzeczne z unijną dyrektywą z 17 maja 2006 r., której definicja "pojazdu" nie obejmuje aut o DMC poniżej 3,5 ton. Czyli w praktyce aut osobowych i małych dostawczaków wożących na przyczepkach konie, łódki,

sprzęt motorowodny czy choćby quada. Tymczasem w Polsce takich kierowców karze się jednak surowo na równi z kierowcami tirów.

Jak donosi gazeta, skali problemu dowodzi liczba odwołań od nałożonych kar. W ciągu pierwszych trzech miesięcy obowiązywania e-myta, niemal co szósty z 1422 odwołujących się był kierowcą osobówki z przyczepą. W końcu roku już niemal co trzeci.

Nie ma urządzenia

Jednak, jak twierdzi "Rzeczpospolita", nawet gdyby kierowca osobówki z przyczepą chciał taką opłatę wnieść, to nie miałby jak. Wszystko dlatego, że w takich samochodach, przypomina "Rz", w większości nie ma urządzeń do poboru e-myta (pojazdy - nie tylko osobowe - nie są standardowo wyposażane w urządzenia typu viaBOX. Urządzenia te są, zgodnie z przepisami, wypożyczane kierowcom i to na kierującym pojazdem ciąży obowiązek wyposażenia auta w takie urządzenie - red.)

Dodatkowo duża część kierowców nie wie, że w ogóle musi płacić. Według "Rzeczpospolitej" punktów rejestrujących i przyjmujących opłaty jest w całej Polsce tylko 16 - po jednym na województwo, a e-myta nie da się też uiścić bezpośrednio przed wjazdem na drogi płatne. Resort transportu nie planuje jednak żadnych zmian w

przepisach. Jednak jak powiedziała w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka prasowa GDDKiA Urszula Nelken, punktów rejestrujących i przyjmujących opłaty jest więcej - w samym centrum Warszawy pięć. Urządzenie można też doładować przed wjazdem na każdą płatną drogę, dodała Nelken.

System e-myta obejmuje sieć 1560 km dróg. Stawki opłaty wynoszą 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dróg krajowych. Więcej za przejazd płacą samochody ciężkie i mocno zanieczyszczające środowisko, a lżejsze i przyjaźniejsze środowisku - mniej. Po pięciu miesiącach funkcjonowania systemu operator zebrał ponad 320 mln zł wpływów. Prognoza na pierwsze sześć miesięcy sięga 400 mln zł. Koszt budowy i obsługi systemu w latach 2011-2018 wyniesie 4,9 mld zł.

mn\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane