• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chrysler bankrutem w przyszłym tygodniu?

Chrysler bankrutem w przyszłym tygodniu?
Foto: TVN24 Foto: Chrysler na krawędzi upadku

Chrysler - jeden z trzech największych amerykańskich koncernów samochodowych, ogłosi w przyszłym tygodniu niewypłacalność, zwracając się o ustawową ochronę przed wierzycielami - podały w piątek "New York Times" i "Wall Street Journal".

Ogłoszenie niewypłacalności i porozumienie z wierzycielami ma umożliwić Chryslerowi pozostanie na rynku. By tak się stało, musi jednak zostać spełniony jeszcze jeden warunek: do 30 kwietnia koncern ma przedstawić rządowi plan swojej restrukturyzacji. Plan ten musi być uzgodniony z włoskim Fiatem (który ma kupić spory pakiet akcji Chryslera), związkami zawodowymi i wierzycielami.

Jeśli plan zostanie uzgodniony, administracja prezydenta Baracka Obamy gotowa jest udzielić Chryslerowi następnej pożyczki w wysokości 6 miliardów dolarów. Firma otrzymała już wcześniej 4 mld dolarów z budżetu.

Pakiet socjalny zostanie

Na podstawie porozumienia rządu ze związkiem zawodowym pracowników przemysłu samochodowego, pracownicy Chryslera będą mieli zagwarantowane emerytury i świadczenia zdrowotne mimo ogłoszenia przez koncern bankructwa.

Obserwatorzy zwracają jednak uwagę na ryzyko związane z ogłoszeniem niewypłacalności. Amerykanie mogą się bowiem obawiać kupowania samochodów u producenta, który bankrutuje.

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane