• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chorwacja

Chorwacja walczy z zaległymi pensjami. Publikuje "listę wstydu"

Chorwacja walczy z zaległymi pensjami. Publikuje "listę wstydu"
Foto: sxc.hu Foto: Chorwacja wypowiada wojnę firmom, które zalegają z wypłacaniem pensji

Chorwacki Urząd Skarbowy opublikował we wtorek wykaz ponad 5 tysięcy firm, które zalegają więcej niż miesiąc z wypłaceniem swym pracownikom pensji - poinformował w środę dziennik "Veczernji list", który nazwał wykaz "listą wstydu".

Lista 5 400 firm i 1 600 indywidualnych przedsiębiorców została opublikowana na stronie internetowej urzędu. Znajdują się na niej m.in. kancelarie adwokackie, przedszkola, kościoły, klasztory, oddział Czerwonego Krzyża i wiele średniej wielkości przedsiębiorstw.

Prasa: to wina państwa

"Pytanie, kto powinien się wstydzić. Kwestia wstrzymywanych wypłat jest jedynie objawem głębokiej zapaści w funkcjonowaniu państwa. Gdyby państwo działało należycie, żadna firma nie miałaby możliwości przetrzymywania pensji i nie byłoby konieczności publikowania takich list" - napisał "Veczernji List".

W krajach bałkańskich, gdy trzeba zacisnąć pasa, firmy zaczynają od wstrzymywania wypłaty wynagrodzeń - wyjaśnia agencja AFP. Stosują kruczki prawne, korzystając z tego, że sądy są niewydolne, a nadzór finansowy słaby i nie wypłacają miesiącami poborów. Z uwagi na duże bezrobocie pracownicy nie zwracają się do władz o pomoc i praktycznie pracują bez zapłaty.

Pięć lat recesji

Chorwacja, która weszła do Unii Europejskiej w lipcu ubiegłego roku, znajdowała się przez pięć lat w recesji i w tym roku nie jest przewidziany żaden wzrost gospodarki.

Ogólna wartość zatorów płatniczych prywatnych i państwowych przedsiębiorstw wyniosła w marcu tego roku 34 mld kun (6 mld dolarów).

Dwa lata temu chorwacki Urząd Skarbowy opublikował listę około stu tysięcy firm i osób prywatnych unikających płacenia podatków. Od tego czasu ściągalność podatków stopniowo się zwiększa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane