• rozwiń

Chopin już czeka - kto da więcej?

Chopin już czeka - kto da więcej?
Foto: nbp.pl Foto: Kolekcjonerskie banknoty z wizerunkiem Fryderyka Chopina już na licytacji

Najwyżej 50 zł zapłacą kolekcjonerzy za 20-złotowe banknoty z wizerunkiem Fryderyka Chopina. Od rana trwa już aukcja internetowa, która zakończy się w piątek. Lepiej nie zwlekać, bo chętnych nie brakuje, a na licytację wystawiono zaledwie 100 tys. sztuk banknotów ze 120 tys. wyemitowanych.

Cena wywoławcza banknotu o nominale 20 zł została ustalona na 25 zł. Uczestnicy aukcji mogą licytować do maksymalnego pułapu wynoszącego 50 zł. Wygrane na aukcji banknoty będzie można odebrać w oddziałach okręgowych NBP od 26 lutego do 19 marca.

Dla kolekcjonera - tylko 5 sztuk

W aukcji mogą uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warunkiem udziału w aukcji jest wcześniejsze zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Uwaga - aktywacja konta zajmuje co najmniej kilka dni.

Jeden kolekcjoner będzie mógł kupić maksymalnie pięć banknotów, a przedstawiciele firm numizmatycznych po 3 tys. sztuk.

Banknoty z Chopinem są licytowane w serwisie aukcyjnym Kolekcjoner (kolekcjoner.nbp.pl) za pośrednictwem którego od początku 2010 roku prowadzona jest sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez NBP.

Portret, dworek, wierzby i nuty

Kolekcjonerskie banknoty, wyemitowane przez Narodowy Bank Polski, upamiętniają 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Autorami projektu banknotu poświęconego Fryderykowi Chopinowi są Grzegorz Pfeifer i Katarzyna Jarnuszkiewicz.

Na przedniej stronie banknotu, w centralnej części, znajduje się portret kompozytora widzianego z profilu. Z lewej strony przedstawiony został dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej reprodukcja pierwodruku jednego z jego utworów - Mazurka B-dur op. 7 nr 1 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcję fragmentu Etiudy f-moll op. 10 nr 9.

Był już papież i Słowacki

Banknot z wizerunkiem Fryderyka Chopina jest czwartym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Wcześniej ukazały się banknoty upamiętniające: papieża Jana Pawła II, 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego.

Każdego roku NBP emituje tylko jeden banknot kolekcjonerski, podczas gdy w tym samym okresie ukazuje się kilkanaście monet okolicznościowych.

mon ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane