• rozwiń
  • WIG20 2333.79 +0.53%
  • WIG30 2671.90 +0.59%
  • WIG 60754.54 +0.93%
  • sWIG80 11908.26 +0.35%
  • mWIG40 4032.96 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:10

Dostosuj

Chiny wpompowały w portugalską gospodarkę 5 mld euro

Chiny wpompowały w portugalską gospodarkę 5 mld euro

Chińskie przedsiębiorstwa zainwestowały w Portugalii w latach 2012-2013 co najmniej 5 mld euro. Spółki z ChRL weszły w niemal wszystkie sektory gospodarki tego kraju.

Ekspansję na portugalskim rynku Chińczykom ułatwiło porozumienie z maja 2011 roku między Lizboną a Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską (UE). Na jego podstawie Portugalia zobowiązała się do ustabilizowania finansów publicznych poprzez m.in. program prywatyzacji kilkudziesięciu spółek. Jego realizacja dotychczas przyniosła Lizbonie wpływy na poziomie 8,1 mld euro.

Największe przejęcia ze strony chińskich inwestorów miały miejsce w sektorze energetycznym. W grudniu 2011 roku rząd Pedra Passosa Coelho zgodził się sprzedać firmie China Three Gorges 21,35 proc. państwowych udziałów EDP, największego portugalskiego wytwórcy energii elektrycznej. W zamian azjatycki nabywca zadeklarował wpłatę 2,69 mld euro do portugalskiego budżetu, budowę fabryki turbin wiatrowych oraz inwestycje w farmy wiatrowe.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem Chińczyków było przejęcie w lutym 2012 roku 25 proc. udziałów firmy REN, głównego operatora sieci przesyłu energii w Portugalii. Ich nabywcą została w zamian za 390 mln euro firma State Grid.

Prywatyzacji REN i EDP towarzyszyło wejście do portugalskiego sektora bankowego spółki Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Pierwszy oddział otworzyła w lutym 2012 roku w Lizbonie, pomagając równocześnie w finalizowaniu zapłaty za akcje przejętych przez chińskie spółki obu energetycznych potentatów.

Ubezpieczenia i elektronika

W 2012 roku China Development Bank zadeklarował chęć inwestycji w bank BCP, większościowego udziałowca polskiego Banku Millennium. Dotychczas jednak nie zdołała zrealizować swego zamiaru.

Od dwóch lat nasilone inwestycje w Portugalii prowadzi chińska firma branży elektronicznej Huawei, a także działająca w sektorze wodociągów Bejing Enterprises Water Group. Chińscy inwestorzy prowadzą też negocjacje w branży budowlanej, handlowej i spożywczo-rolnej. W tej ostatniej zainteresowani są głównie wytwórniami wina oraz plantacjami oliwek.

Od 9 stycznia 2014 roku Chińczycy obecni są też w portugalskiej branży ubezpieczeniowej. Tego dnia bowiem rząd Passosa Coelho zatwierdził sprzedaż 80 proc. udziałów Caixa Seguros, największej państwowej grupy ubezpieczeniowej Portugalii. W zamian za ponad 1 mld euro trafiły one w ręce koncernu Fosun z siedzibą w Szanghaju.

Chińscy inwestorzy przewodzą też wśród obywateli spoza UE, którzy nabywają tzw. złotą wizę, umożliwiającą im stały pobyt i przemieszczanie się po krajach strefy Schengen. Mogą ją otrzymać osoby, które zainwestują w Portugalii ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro. Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) w Lizbonie dotychczas Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 471 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE. 399 z nich otrzymali Chińczycy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane