• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chiny uwalniają ceny żywności

Chiny uwalniają ceny żywności
Foto: sxc.hu Foto: Zniesienie cen żywności zniesiono kończąc roczną batalię o powściągnięcie inflacji

Chiny uwalniają ceny żywności. Ich szybki wzrost przestał być bowiem głównym problemem gospodarki Państwa Środka. Wobec światowego kryzysu największym zmartwieniem rządu w Pekinie stało się spowolnienie gospodarcze.

Władze przestają kontrolować ceny zbóż, olejów jadalnych, wieprzowiny, wołowiny, nabiału i jaj. Kontrolę wprowadzono w styczniu, w związku ze znacznym wzrostem inflacji, spowodowanym niedoborami wieprzowiny, zbóż i innych podstawowych artykułów spożywczych. Jednak w ostatnich miesiącach presja inflacyjna osłabła i obecnie władzom zależy przede wszystkim na ożywieniu wzrostu gospodarczego.

By napędzić gospodarkę

Uwalniając ceny żywności władze Chin chcą wesprzeć rozwój gospodarki. Według prognoz, PKB Chin ma w tym roku wzrosnąć o 9 proc. wobec blisko 12 proc. w roku ubiegłym. Ceny zbóż, olejów, mięsa i nabiału były w Chinach regulowane od stycznia. Kontrola miała zapobiec bezprecedensowym podwyżkom, rekordowej inflacji i niedoborowi podstawowych artykułów. Wzrost cen zwolnił jednak z 23 proc. w lutym do 8,5 proc. w październiku.

Analitycy wskazują, że minie kilka miesięcy, zanim odczuwalne staną się efekty wielomiliardowego pakietu bodźców gospodarczych, ogłoszonego przez władze.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane