• rozwiń
  • WIG20 2159.48 +0.16%
  • WIG30 2447.76 +0.23%
  • WIG 57056.69 +0.28%
  • sWIG80 11478.85 -0.09%
  • mWIG40 3654.46 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:45

Dostosuj

Chiny stają się bankierem świata

Chiny stają się bankierem świata
Foto: TVN24 Foto: Chińskie rezerwy walutowe są największe na świecie

Wartość największych na świecie, chińskich rezerw walutowych przekroczyła już 2 biliony dolarów - poinformował Narodowy Bank Chiński. W Kraju Środka trwa boom inwestycyjny - zagraniczni inwestorzy kupują chińskie nieruchomości i papiery wartościowe - podaje BBC News.

Rezerwy walutowe w centralnym banku Chin w ciągu roku do końca czerwca wzrosły aż o 17,8 proc. i osiągnęły rekordową wartość 2,13 biliona dolarów. Kwota ta dwukrotnie przekroczyła rezerwy walutowe Japonii, która zajmuje pod tym względem drugie miejsce na świecie.

Potęga gospodarcza

Wzrost rezerw walutowych związany jest ze zwiększeniem liczby inwestycji zagranicznych w Chinach. Natomiast nie ma na to wpływu - zdaniem BBC - nadwyżka eksportu towarów chińskich nad importem.

W Chinach rezerwy walutowe pozostają w posiadaniu rządu i banku centralnego. Główną walutą rezerwową jest dolar amerykański, mniejsze kwoty deponowane są w euro, funtach brytyjskich i jenach.

W ocenie BBC, rynek chiński jest obecnie postrzegany przez inwestorów jako najsilniej rosnący na świecie. Dlatego bez obaw inwestują tam w nieruchomości i akcje.

Główny indeks giełdowy w Chinach, Shanghai Composite Index, wzrósł w tym roku aż 74 proc.

Będzie bańka spekulacyjna?

Są oznaki, że chińska gospodarka wyszła z ostatniego spowolnienia dzięki pakietowi finansowemu rządu. Ceny nieruchomości oraz wartość inwestycji i kredytów w Chinach ostatnio znacząco poszły w górę.

Jednak - jak ostrzega BBC - część ekonomistów obawia się, że w tym boomie inwestycyjnym mogą powstać nowe bańki spekulacyjne - i wartość udzielanych kredytów przekroczy realną wartość nieruchomości.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane