• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Chiny puchną na potęgę

Chiny puchną na potęgę
Foto: TVN24 Foto: Chiny coraz większe

Miało być dobrze, ale nie aż tak. Podczas gdy pierwszy kwartał był dla wielu krajów dopiero długo oczekiwanym wytchnieniem w recesji, chińska gospodarka - według danych władz w Pekinie - urosła aż 11,9. Najwyższe prognozy nie przekraczały 11,5 proc. i były uważane za oderwane od rzeczywistości.

Niespotykanie szybki rozwój chińskiej gospodarki jest porównywalny z wynikami roku 2007 (13 proc. PKB), kiedy Chiny zaczęły wyrastać na światową potęgę. Od tego czasu Chiny stały się największym największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie i 3. na liście największych gospodarek świata.

Teraz są na ostatniej prostej, by po Niemcach wyprzedzić również Japonię, a potem zdetronizować Stany Zjednoczone. Ekonomiści jednak wskazują także na potencjał chińskiego rozwoju - przy ludności liczącej 1,3 mld i PKB na połowę ok 3 tys. dol. jest on praktycznie nieograniczony.

Niebezpieczeństwa szybkiego wzrostu

Ekonomiści uważają, że nadszedł czas przykręcenia kurka polityki gospodarczej, bo w przeciwnym razie dojdzie w Chinach do przegrzania.

- W sytuacji, kiedy nie sprawdziły się prognozy drastycznego spadku popytu na chiński eksport, władze w Pekinie nie mają innego wyjścia, jak zaostrzenie polityki gospodarczej, bo tylko w ten sposób są w stanie zapobiec inflacji - napisali ekonomiści Goldman Sachsa.

Rząd już podjął kroki zmierzające do częściowego wycofania sztucznych bodźców wzrostu. Między innymi kredyty miały już w marcu ostrzejsze wymogi. Jednocześnie na świecie coraz głośniej słychać nawoływania do uwolnienia kursu chińskiej waluty, co pomogłoby Chinom panować nad inflacją.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane