• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Chiny: "przemysł popadł w kłopoty"

Chiny: "przemysł popadł w kłopoty"
Foto: Reuters/ENEX Foto: Nastroje przedsiębiorców nie są w Chinach najlepsze

Z Chin nadeszły nie najlepsze dane gospodarcze. Indeks PMI, obrazujący aktywność w przemyśle, spadł w grudniu 2013 roku do 50,5 pkt., wobec 50,8 pkt. na koniec listopada. Coraz wolniej rosną zagraniczne zamówienia na chińskie towary.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, jest najniższy od 4 miesięcy.

Rosnące koszty kredytów

Stopniowe ożywienie w Europie, USA i Japonii - najważniejszych rynkach eksportowych - powinno być dobrą wiadomością dla fabryk w Chinach. Jednak wzrost wartości juana i rosnące płace niwelują ten trend.

Zdaniem "Wall Street Journal" chiński popyt wewnętrzny jest niepewny. Co prawda rynek konsumencki będzie się nadal rozwijał, ale niektóre jego sektory, jak na przykład przemysł ciężki, ciągle znajdują pod presją wywieraną przez rządu. Władze Chin oczekują wzrostu efektywności i ograniczenia zanieczyszczania. To powoduje wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Dochodzą do tego rosnące koszty kredytów. "Chiński sektor przemysłu popadł w kłopoty" - pisze gazeta.

Hamowanie większe niż oczekiwano

- Patrząc w przyszłość rosnące koszty finansowania pozostaną głównym zagrożeniem dla chińskiej gospodarki w perspektywie średniookresowej - przyznaje Fan Zhang z baku inwestycyjnego UOB KayHian. - Dlatego nadal pozostajemy ostrożni w ocenie tempa ożywienia gospodarczego w Chinach - dodał.

Z kolei Jian Chang oraz Jerry Peng z banku Barclays zawracają uwagę, że PMI dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw spadł w grudniu, co sugeruje "wyhamowanie wzrostu gospodarczego na o wiele większą skalę niż się spodziewano".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane