• rozwiń

Chiny przegoniły Niemcy

Niemcy utraciły tytuł trzeciej największej gospodarki świata na rzecz Chin - wynika ze zrewidowanych danych o stopie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka w 2007 r. Wzrost gospodarczy wyniósł wtedy 13 procent.

To o 1,1 pkt proc. więcej, niż dotychczas szacowano - powiadomił urząd statystyczny w Pekinie.

Tym samym produkt krajowy brutto (PKB) Chin sięgał na początku ubiegłego roku 3,38 bln dol. Tymczasem PKB Niemiec wynosił 3,32 bln dol. Obecnie różnica ta jest przypuszczalnie jeszcze większa, bo w 2008 r. największa gospodarka Europy rozwijała się w tempie 1,3 proc., zaś azjatycki gigant w tempie około 9 proc.

Od kiedy w 1978 r. Deng Xiaoping rozpoczął urynkawianie chińskiej gospodarki, powiększyła się ona 70-krotnie. Już w 2005 r. wyprzedziła pod względem wielkości Francję i Wielką Brytanię. Większy PKB niż Chiny mają obecnie tylko Japonia i USA.

- Jeśli Chiny i USA będą się rozwijały nadal w tym samym tempie co przez ostatnie 20 lat, za kolejne dwie dekady Państwo Środka będzie największą potęgą gospodarczą świata - ocenia Tim Condon, główny ekonomista ds. Azji w banku ING w Singapurze. - Bez wątpienia tak się stanie - jest to wyłącznie kwestia czasu - podkreśla ekonomista.

W internecie Chińczyków najwięcej

W Pekinie podano także, iż liczba internautów w Państwie Środka osiągnęła właśnie liczbę 298 milionów. To oznacza, że Chiny pod tym względem wyprzedziły Stany Zjednoczone i stały się najliczniejszą nacją w światowym internecie.

Wszystko jest względne...

Choć w ciągu 30 ostatnich lat Chiny były w stanie wyciągnąć z ubóstwa 300 milionów osób, PKB na jednego mieszkańca jest tam jednak nadal bardzo niski. Przed rewizją danych o stopie wzrostu gospodarczego w 2007 r., Państwo Środka plasowało się pod względem dochodu per capita dopiero na 132. miejscu na świecie, m.in. za Angolą i Azerbejdżanem - wynika z danych Banku Światowego.

Według tego kryterium, Niemcy są ponad dziesięciokrotnie bogatsze, niż Chiny. W 2007 r. chiński PKB na głowę mieszkańca wynosił 2,8 tys. dol, w porównaniu z 38,8 tys. nad Renem.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane