• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Chiny pozwą USA

Chiny pozwą USA
Foto: Reuters Foto: Chiny restrykcje tłumaczą troską o swoje zasoby naturalne

Chiny odpierają zarzuty USA o protekcjonizm handlowy i zapowiadają własny pozew na forum Światowej Organizacji Handlu przeciwko Stanom Zjednoczonym. USA we wtorek rozpoczęły postępowanie przeciwko Chinom w ramach WTO z powodu stosowanych przez ten kraj ograniczeń eksportowych na surowce.

Unia Europejska zapowiedziała, że przyłączy się do amerykańskich działań, kiedy nie udało się przekonać Chin do zmniejszenia taryf eksportowych i podniesienia kwot na surowce takie jak cynk, cyna, wolfram i fosfor.

Jak zakomunikowało w środę chińskie Ministerstwo Handlu, celem takich ograniczeń eksportowych jest ochrona własnego środowiska i zasobów naturalnych oraz realizacja zobowiązań handlowych kraju.

Jednocześnie resort zapowiedział formalne wystąpienie do WTO w sprawie amerykańskiego zakazu importu chińskiego drobiu.

Zdaniem zachodnich rządów potrzebujące surowców Chiny ograniczają eksport surowców wykorzystywanych do produkcji m.in. stali, półprzewodników, samolotów, mimo iż Pekin obiecał wyeliminować podatki i obciążenia nałożone na eksport, kiedy w 2001 roku przyłączyły się do WTO. USA i Unia Europejska twierdzą, że ograniczenia uderzają w zagraniczne firmy, dając chińskim przedsiębiorstwom nieuczciwą przewagę.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane