• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Chiny podpisały z Wielką Brytanią kontrakty na ponad 17 mld euro

Chiny i Wlk. Brytania podpisały umowy o wartości ponad 17 mln euro Odtwórz: Chiny i Wlk. Brytania podpisały umowy o wartości ponad 17 mln euro
Foto: EPA | Video: Reuters Foto: Cameron i Li zgodzili się w sprawie potrzeby polepszania dwustronnych stosunków obu krajów | Video: Chiny i Wlk. Brytania podpisały umowy o wartości ponad 17 mln euro

Podczas wizyty chińskiego premiera Li Keqianga w Londynie Chiny podpisały z Wielką Brytanią kontrakty na ponad 17,4 mld euro. - Jesteśmy najbardziej otwartą gospodarką w Unii Europejskiej i najbardziej przyjazną Chinom - oświadczył szef brytyjskiego rządu David Cameron.

Zdecydowana większość kwoty przypada na 20-letni kontrakt zawarty między koncernem BP a chińskim CNOOC opiewający na prawie 14,9 mld euro. Ponadto umowy partnerskie zawarły: Rolls-Royce w dziedzinie cywilnej atomistyki i londyńska giełda London Stock Exchange z chińskimi bankami.

Zmiana nastrojów

Cameron i Li zgodzili się w sprawie potrzeby polepszania dwustronnych stosunków obu krajów. Szef brytyjskiego rządu mówił m.in. o oczekiwaniach wobec władz w Pekinie w drażliwej dlań kwestii przestrzegania praw człowieka - pisze agencja Kyodo, nie ujawniając więcej szczegółów.

Stosunki dyplomatyczne na linii Londyn-Pekin ochłodziły się, gdy w 2012 r. Cameron spotkał się z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Jednak podczas ostatniej wizyty w Chinach w grudniu ub.r. Cameronowi udało się z powodzeniem zagwarantować współpracę gospodarczą, unikając krytykowania ChRL za stan respektowania praw człowieka - zauważa Kyodo. Jak podaje japońska agencja, we wtorek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera kilka osób demonstrowało przeciwko naruszaniu przez chińskie władze praw człowieka.

Audiencja u królowej

Szef chińskiego rządu został również przyjęty przez królową Elżbietę II na audiencji na zamku Windsor. Takie spotkania królowej z zagranicznym oficjelem, który nie jest głową państwa, należą do rzadkości - zauważa Kyodo.

Według dziennika "China Daily" premierowi Chin towarzyszy podczas wizyty w Wielkiej Brytanii ponad 200 chińskich biznesmenów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane