• rozwiń

Chiny odsyłają Coca-Colę z kwitkiem

Chiny odsyłają Coca-Colę z kwitkiem
Foto: sxc.hu Foto: Coca-Cola nie przejmie Huiyuan Juice

Nie będzie Coli z sokiem. Rząd chiński odrzucił w środę ofertę amerykańskiego koncernu w sprawie przejęcia głównego chińskiego producenta soków - firmy Huiyuan Juice Group Ltd. Warta 2,5 mld dolarów transakcja miała być największym zagranicznym przejęciem na chińskim rynku.

Oficjalnie podano, że przejęcie grupy Huiyuan uznano za niemożliwe ze względu na przepisy prawa antymonopolowego. - Zgodnie z prawem antymonopolowym, Ministerstwo Handlu zadecydowało o zablokowaniu transakcji - zakomunikował resort w środowym komunikacie.

Faktycznie jednak plany wykupu przez amerykański koncern znanej chińskiej firmy, uznane za potencjalne największe jak do tej pory przejęcie chińskiego przedsiębiorstwa przez zagraniczny koncern, wywołały nacjonalistyczną debatę w Chinach.

Cola nie zaleje Chin

Amerykański koncern ogłosił plany transakcji we wrześniu zeszłego roku. Coca-Cola wiązała duże nadzieje z chińskim rynkiem. Zwłaszcza, że sprzedaż jej napojów wzrosła tam w ubiegłym roku o 19 proc. podczas gdy w USA spadła o 1 proc.

Wyglądało, że transakcja dojdzie do skutku, tym bardziej, że zarząd Huiyuan - mającej siedzibę w Hongkongu - wcześniej zaaprobował sprzedaż firmy amerykańskiemu nabywcy. W Chinach jednak pojawiły się głosy sprzeciwu ws. przejęcia przez zagraniczny kapitał tej dynamicznie rozwijającej się rodzimej firmy.

Także inni chińscy producenci soków protestowali, wskazując, że przejęcie sprawi, iż Coca-Cola zyska zbyt dominującą pozycję na chińskim rynku napojów.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane