• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chiny: Nie rozwiążemy problemów USA

Juan jest niedoszacowany - partnerzy handlowi Chin i ustami prezydenta USA Baracka Obamy apelują o "bardziej zorientowany rynkowo kurs wymiany" chińskiej waluty. Chiny w odpowiedzi zarzucają Obamie upolitycznienie kwestii kursu juana.

- Nie zgadzamy się z upolitycznianiem kwestii kursu wymiany juana - oświadczył wiceprezes chińskiego banku centralnego Su Ning, cytowany przez agencję Dow Jones Newswire.

To odpowiedź na czwartkowe wezwanie prezydenta USA o przywrócenia równowagi handlowej i rynkowe ukierunkowanie kursu chińskiego pieniądza. USA i inni partnerzy handlowi Chin twierdzą, że juan jest niedoszacowany, co jest bardzo niekorzystne dla konkurentów Państwa Środka. Słaby juan sprzyja eksportowi chińskich towarów. W ubiegłym roku Chiny wysunęły się na pierwsze miejsce wśród światowych eksporterów.

Chiny: Nie

Su Ning odpiera zarzuty Obamy. Uważa, że kurs wymiany juana nie jest źródłem braku równowagi w handlu międzynarodowym.

- Uważamy, że kwestia kursu nie przyczyni się ani do zmniejszenia, ani do zwiększenia naszej nadwyżki albo deficytu w handlu - powiedział. - Nie zgadzamy się także z tym, że jedno z państw (...) chce, by inne państwo rozwiązywało jego problemy - dodał Su.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane